دیدار دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو درایران با دبیرکل دفتر سازمان ملل آفریقای جنوبی

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۲:۲۳ کد : ۱۰۶۶۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۲۲
دکترسعدالله نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو درایران با دکتر کیایی دبیرکل ایرانی تبار دفتر سازمان ملل متحد آفریقای جنوبی در محل این کمیسیون  دیدار و گفتگو کرد.به گزارش روابط عمومی وزارت علو...
دیدار دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو درایران با دبیرکل دفتر سازمان ملل آفریقای جنوبی
دکترسعدالله نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو درایران با دکتر کیایی دبیرکل ایرانی تبار دفتر سازمان ملل متحد آفریقای جنوبی در محل این کمیسیون  دیدار و گفتگو کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که به پیشنهاد مرکزهمکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم برگزار شد، به موضوعات مختلفی درخصوص همکاری های مشترک میان کشور آفریقای جنوبی، دفتر سازمان ملل در این کشور و کمیسیون ملی یونسکو-ایران اشاره شد.
دکتر نصیری قیداری در این نشست با تاکید بر حوزه فرهنگ و تاثیرگذاری برنامه های فرهنگی در کشورهایی همچون آفریقای جنوبی که اگرچه از نظر اقتصادی در جایگاه مطلوبی قرار دارند اما از نظر فرهنگی و اجتماعی با چالش های بسیاری مواجه می باشند تاکید و پیشنهاد کرد که برنامه های فرهنگی مشترک همچون معرفی مشاهیر و میراث معنوی ایران همراه با جشنواره های فرهنگی برای تقویت ارتباطات فرهنگی و اجتماعی دو کشور برگزار شود.
همچنین در این دیداردکتر کیایی دبیرکل ایرانی تبار دفتر سازمان ملل متحد آفریقای جنوبی با ابراز خرسندی از پیشنهادات مطرح شده با اشاره به چالش های اجتماعی در آفریقای جنوبی ، به اهمیت موضوع توانمندسازی و آموزش زنان و دختران در این کشور پرداخت.
سپس دکتر شیدا مهنام رئیس اداره علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکودر ایران در سخنانی با تاکید بر اهمیت عضویت شهر رشت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو از منظر خوراک شناسی و شهر اصفهان از منظر صنایع دستی به معرفی ظرفیت های این دو شهر و همچنین سایر شهرهای دارای ظرفیت های فرهنگی پرداخت و گفت : این امر می تواند موجبات همکاری و توسعه اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور را فراهم آورد. 
وی همچنین با تاکید بر اهمیت موضوع اخلاق در علم و فناوری در سازمان جهانی یونسکو ، به جایزه اخلاق ابن سینا که تنها جایزه بین المللی حوزه اخلاق می باشد، اشاره کرد و افزود : می توان در خصوص موضوع اخلاق در حوزه های مختلف علوم و فناوری از قبیل پزشکی، نانو، اخلاق رباتیک، اخلاق آب و اخلاق در تغییرات اقلیم نیز دوره های آموزشی و یا کارگاه های مشترکی را با حضور برندگان این جایزه در کشور آفریقای جنوبی برگزار کرد. 
دکتر مهنام در ادامه به ظرفیت های مطلوب علمی و کارشناسی ایران در حوزه ژنتیک پرداخت و با معرفی پتانسیل پژوهشکده ملی مهندسی ژنتیک و پژوهشگاه رویان، تاکید کرد که می توان تعاملات علمی و پژوهشی را در این حوزه ها نیز اعمال کرد. 
وی همچنین در خصوص امکان همکاری و اجرای پروژه های مشترک در حوزه آموزش زنان و دختران با عنوان توانمندسازی معلولان با تاکید بر زنان با نیازهای ویژه و همچنین آموزش های مهارتی به جوانان اشاره کرد.

در ادامه این نشست دکتر مستکین رئیس اداره فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو درایران با تاکید بر اهمیت برگزاری هفته فرهنگی که می تواند حوزه های مختلفی را همچون معرفی میراث فرهنگی، میراث ملموس و ناملموس، میراث ثبت شده در حافظه جهانی، توسعه زبان فارسی و آموزش آن به کودکان ایرانی مقیم آفریقای جنوبی را شامل شود، پرداخت. 
وی با تاکید بر اهمیت دهه تقارب فرهنگ ها در یونسکو بر اهمیت برگزاری چنین رویدادهایی در تاثیرگذاری تعاملات و مناسبات بین المللی اشاره کرد.
در پایان این دیدار مقرر شد مواردمصوب جلسه به طور رسمی میان کمیسیون ملی یونسکو در ایران و دفتر سازمان ملل متحد آفریقای جنوبی مکاتبه شده و طی سفر وزیر علوم کشور آفریقای جنوبی به ایران و یا به گونه مستقل از جانب این کمیسیون و دفتر سازمان ملل آفریقای جنوبی مورد بررسی، موافقت و اجرا قرار گیرد.