دکترولایتی: مشهد بیش از هر شهر دیگری ظرفیت تبدیل شدن به پایتخت فرهنگ اسلامی را دارد

۱۲ دی ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۸ کد : ۱۰۶۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۸
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به پیگیری موضوع انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی، گفت: اگر با رایزنان فرهنگی برخی کشورها همانند ژاپن ارتباط برقرار شود، تمایل فروانی برای همکاری در مسائل فره...
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به پیگیری موضوع انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی، گفت: اگر با رایزنان فرهنگی برخی کشورها همانند ژاپن ارتباط برقرار شود، تمایل فروانی برای همکاری در مسائل فرهنگی از جمله موضوع انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی را دارند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترعلی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل، در جلسه بررسی نقش و جایگاه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در مشهد پایتخت فرهنگ اسلامی 2017 که به میزبانی موسسه آموزش عالی بینالود مشهد برگزار شد، تاکید کرد: جا دارد که مسئولان، موضوع مشهد پایتخت فرهنگ اسلامی در سال 2017  را از طریق وزارت خارجه پیگیری کرده و جلسه‌ای را با دکتر ظریف در این رابطه برگزار کنند.
وی با بیان اینکه شهر مشهد بیش از هر شهر دیگری ظرفیت تبدیل شدن به پایتخت فرهنگ اسلامی را دارد، گفت: این شهر از نعمت بارگاه منور امام رضا (ع) بهره‌مند است و بالاترین تعداد زائر را در شهرهای اسلامی دنیا داراست و همین امر نشان دهنده اقبال مردم به این شهر معنوی است.
دکتر ولایتی ادامه داد: هیچ اقلیمی همانند خراسان‌رضوی دارای نقش و اهمیت در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی نیست و تعداد اساتید، متخصصان و صاحبان علم و معرفت در خراسان رضوی نیازمند تدوین یک دایرةالمعارف است.
دکتر ولایتی با تاکید بر اینکه از فرصت یکساله باقیمانده تا سال 2017 برای بازشناسی خراسان استفاده شود، افزود: نقش خراسان در دفاع از ایران، گسترش اسلام و فرهنگ ایرانی بسیار با عظمت است. بنابراین می‌توان گفت نقطه‌های فرهنگی و تمدنی فراوانی در خراسان وجود دارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند در موضوع مشهد 2017 کمک موثری باشند، گفت: در بحث ارتباطات بین‌الملل نیز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جامعةالمصطفی و وزارت امور خارجه می‌تواند به ستاد مشهد 2017 کمک کند.
وی تصریح کرد: اگر موضوع انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال 2017 توسط وزیر فرهنگ و ارشاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود بنده نیز این موضوع را در شورا پیگیری می‌کنم تا از این مسیر بتوانیم موضوع مشهد 2017 را در نهادهای حاکمیتی مطرح کنیم.
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل خاطرنشان کرد: برخی از نهادهای بین‌المللی انگیزه‌های فراوانی دارند که در این حوزه‌ها فعال باشند.
دکترولایتی همچنین درباره دبیری وی برای جایزه بزرگ هنر شیعی گفت: بنده قبول می‌کنم که دبیری برنامه جایزه بزرگ هنر شیعی را بپذیریم.
گفتنی است، در پایان این نشست تفاهم نامه ای بین دبیرخانه مشهد پایتخت فرهنگ اسلامی 2017 و موسسه آموزش عالی بینالود  به امضا رسید.