دکترمیرزایی : در هشتمین دوره جشنواره علوم انسانی فارابی به بخش بین الملل توجه بیشتری شده است

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۷ کد : ۱۰۶۴۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۸۸
رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز فراخوان هشتمین دوره جشنواره علوم انسانی فارابی خبر داد و گفت: در این دوره از جشنواره بر اساس پیش‌بینی ها به حداکثر 35 ...
 رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از آغاز فراخوان هشتمین دوره جشنواره علوم انسانی فارابی خبر داد و گفت: در این دوره از جشنواره بر اساس پیش‌بینی ها به حداکثر 35 نفر از برگزیدگان جوایزی اعطا می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر حسین میرزایی در نشستی خبری با اشاره به برگزاری هفت دوره جشنواره بین المللی فارابی اظهار داشت: در حال حاضر در آستانه هشتمین دوره برگزاری این جشنواره قرار داریم و اقدامات برای اجرای این جشنواره با تصویب هیئت وزیران و شورای سیاست گذاری جشنواره از اسفند ماه سال گذشته آغاز شده است.
وی با بیان این که از اول خرداد ماه فراخوان دریافت آثار در حوزه علوم انسانی در این جشنواره آغاز می‌شود، افزود: مهلت ارسال آثار از سوی استادان، محققان و دانشجویان حوزه علوم انسانی تا 31 تیر ماه امسال تعیین شده است.
دکترمیرزایی با اشاره به ویژگی های برگزاری هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره تمام آثار اعم از طرح های پژوهشی، رساله های دکتری و پایان نامه های دوره های کارشناسی ارشد به صورت دیجیتال و از طریق سامانه الکترونیکی جشنواره دریافت می شوند.
وی در خصوص دریافت آثار در حوزه کتاب خاطرنشان کرد: از آنجایی که فایل کتاب در اختیار مولفان قرار ندارد، از این رو از این دسته از افراد پس از ثبت نام و بارگذاری فهرست و جلد کتاب خود در سامانه جشنواره، خواسته شده است تا اصل کتاب را به دبیرخانه ارسال کنند.
رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان این که این جشنواره از سوی وزارت علوم و با مشارکت سازمان یونسکو، آیسسکو و بنیاد ملی نخبگان برگزار می شود، افزود: رئیس این جشنواره، وزیر علوم و دبیر آن معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بوده و دبیرخانه آن نیز در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی مستقر است.
وی این جشنواره را شامل دو بخش اصلی شامل استادان و بخش جوان  شامل محققان کمتر از 35 سال دانست و خاطرنشان کرد: ‌در این دوره از جشنواره برگزیدگان در بخش های مترجم برتر، پژوهشگر پیشکسوت علوم انسانی، شخصیت های پیشرو در حوزه علوم انسانی که مرحوم شده اند اما همچنان آثار و فعالیت های آنها قابل توجه است، فصلنامه علمی پژوهشی برترو انجمن علمی برتر معرفی خواهند شد.
دکترمیرزایی با تاکید بر اینکه در این دوره از جشنواره به بخش بین الملل توجه بیشتری شده است، تصریح کرد: از این رو در بخش بین الملل بویژه در حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی آثار محققان دریافت می شود، ضمن آنکه با رایزنی هایی که با مراکز تحقیقاتی بین المللی و معاونت بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شد، درصدد هستیم تا آثار بین المللی بیشتری را دریافت و بررسی کنیم.
رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به نحوه داوری آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره فارابی خاطرنشان کرد: در این جشنواره آثار ارسالی در حوزه های زبان و ادبیات، تاریخ، جغرافیا و باستان شناسی، علوم اجتماعی و علوم ارتباطات، علوم سیاسی، روابط بین الملل و مطالعات منطقه ای، علوم اقتصادی، مدیریت و حسابداری، حقوق، علوم تربیتی، روانشناسی، علوم رفتاری و تربیت بدنی، فلسفه کلام، اخلاق، ادیان و عرفان، فقه، اصول، علوم قرآنی و حدیث، مطالعات هنر و زیبایی شناسی، فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی و کتابداری و مطالعات انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند.
به گفته وی، آثار دریافتی در هشتمین دوره جشنواره فارابی باید در بازه زمانی فروردین 91 تا پایان اسفند ماه سال 94 باشند.
رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در این دوره از جشنواره همچنین درصدد هستیم تا شبکه نخبگان علوم انسانی کشور را راه اندازی کنیم.
دکترمیرزایی در ادامه موضوع جشنواره فارابی را تحقیقات برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی ذکر کرد و یادآور شد: این جشنواره با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای برتر در حوزه علوم انسانی و اسلامی، معرفی آثار و نظریه‌های برتر و تشویق برای تولید، تقویت و بومی سازی علوم انسانی در ایران و جهان برگزار می شود.
 
رییس دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به تعداد برگزیدگان این دوره از جشنواره گفت: بر اساس سیاست گذاری‌های اولیه این جشنواره، قرار است در اختتامیه آن، که در هفته پژوهش در آذر ماه برگزار می‌شود، از حداکثر 35 اثر برگزیده در بخش‌های مختلف تقدیر شود.