دکترفرهادی: دانشگاه ها باید به سمت کارآفرینی حرکت کند

۰۸ آذر ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۲ کد : ۱۰۶۳۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۶۵
وزیر علوم با اشاره به ایجاد تحول در حوزه علم و دانش گفت: باید تعداد دانشگاه‌ها، دانشجوها و رشته‌ها را براساس نیاز جامعه مشخص کنیم و این جزو مطالبات رهبری است.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ...
دکترفرهادی: دانشگاه ها باید به سمت کارآفرینی حرکت کند
وزیر علوم با اشاره به ایجاد تحول در حوزه علم و دانش گفت: باید تعداد دانشگاه‌ها، دانشجوها و رشته‌ها را براساس نیاز جامعه مشخص کنیم و این جزو مطالبات رهبری است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم در جلسه تکریم محمدعلی نجفی سرپرست سابق  این وزارتخانه و معارفه وزیر علوم جدید بر تعامل، همکاری و همراهی با مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، مراجع و علما، معاونت علمی ریاست جمهوری تاکید کرد.
 وی با بیان آشنایی خود با آموزش عالی  کشورو همچنین شخص دکتر نجفی افزود: از رئیس دولت تدبیر و امید باید تشکر کنم که من را برای تصدی این مسئولیت در نظر گرفتند و با مطالعه ای که در حوزه برنامه های علم و فناوری داشتم و اسناد بالادستی که بررسی کردم امیدوارم این راهی را که شروع شده ادامه دهم .
وزیر علوم اظهار داشت: دو رویکرد اصلی در نظام آموزش عالی را باید دنبال کنیم، اولین رویکرد، تربیت نیروی انسانی کارآمد و دومین کارکرد، گسترش مرزهای دانش، آن هم دانشی که ثروت‌آفرینی بالایی دارد.
 وی ضمن تاکید در ایجاد تحول در دانشگاه‌ها افزود: دانشگاه باید به سمت کارآفرینی برود و به دانشگاه نسل سوم تبدیل شود، یعنی کارآفرینی و ثروت‌آفرینی را دنبال کند.
دکتر فرهادی اظهار داشت: باید با تمام ظرفیت، اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان را دنبال کنیم و از تمام ظرفیت  ها برای این موضوع استفاده کنیم.
دکترفرهادی اضافه کرد: دانشگاه کارآفرین به عنوان موتور محرکه نظام آموزش عالی است. ما باید بازبینی رشته‌های تحصیلی و همچنین رشته‌های موردنیاز را مورد توجه قرار دهیم.
دکتر فرهادی گفت: مقاوم‌سازی اقتصاد ملی شاید خیلی به مجموعه ما برنگردد ولی در رابطه با اقتصاد دانش‌بنیان نقش بسیار مهمی داریم و باید با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهیم در این راستا قدم برداریم.  
وی در ادامه با اشاره به آمارهای پژوهشگاه‌ها، موسسات، دانشجویان و دانشگاه‌ها بیان کرد:‌ سالانه حدود یک میلیون فارغ‌التحصیل وجود دارد که اگر بخواهیم برای اشتغال آنها سرمایه‌گذاری کنیم، هزینه بسیار زیادی باید پرداخت کنیم. دانشجویان باید بتوانند اشتغال‌زایی کنند و ما باید شرکت‌های دانش‌بنیان را توسعه دهیم و طوری برنامه‌ریزی کنیم که علم و دانش در دانشگاه‌‌ها باعث ثروت‌آفرینی شوند.
وی افزود: توسعه غیرهدفمند آموزش عالی، اتلاف بودجه و نیروی انسانی است. باید تعداد دانشگاه‌ها، دانشجوها و رشته‌ها را براساس نیاز جامعه مشخص کنیم و این جزو مطالبات رهبری است.
 وی گفت:  بایدانگیزه‌هایی که کم شده، به دانشگاه‌ها بازگردد و نشاط و پیشرفت در حوزه آموزش عالی ایجاد شود .
 وی ادامه داد: برای ما تحول در نیروی انسانی و رشته‌های علوم انسانی به شدت مورد توجه است و امیدواریم با همکاری و همراهی پتانسیل‌های عظیمی که وجود دارد بتوانیم وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم و باعث یک تحول علمی شویم.
گفتنی است در ادامه این مراسم، حکم دکترفرهادی توسط  دکترجهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به وی اهدا شد.