دکترعلیایی: شبکه آزمایشگاهی به منظور ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات آزمایشگاهی به پژوهشگران تشکیل شده است

۲۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۶:۵۷ کد : ۱۰۶۳۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۳۰
نشست کارگروه شبکه آزمایشگاه های علمی ایران استان البرز با حضور دکتر علیایی مدیر این شبکه ، دکتر یحیی پالیزدار معاون پژوهشی پژوهشگاه مواد و انرژی و رئیس کارگروه استانی شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شا...
نشست کارگروه شبکه آزمایشگاه های علمی ایران استان البرز با حضور دکتر محمد صادق علیایی مدیر این شبکه ، دکتر یحیی پالیزدار معاون پژوهشی پژوهشگاه مواد و انرژی و رئیس کارگروه استانی شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) و معاونان پژوهشی مراکز علمی و پژوهشی البرز در پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علیایی در این جلسه با اشاره به ضرورت ایجاد شبکه آزمایشگاه های علمی ایران اظهار داشت: نیاز به ایجاد و توسعه فضای مجازی یکپارچه با حضور کلیه آزمایشگاه‌های علمی کشور به منظور تعامل و همکاری مشترک جهت ارائه خدمات به کلیه اعضای هیئت علمی، محققان، متخصصان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و متقاضیان خدمات آزمایشگاهی کشور، با کیفیت مطلوب  و با حداقل هزینه و زمان ممکن باعث شد تا شبکه ای ایجاد شود که بتواند در خدمت مراکز تحقیقاتی کشور باشد.
وی اهداف این شبکه را در ارتباط با تعمیر و نگهداری تجهیزات، اخذ گواهینامه  ISO 17025، استقرار نظام مدیریت HSE، خرید تجهیزات با فناوری بالا، کمک به خرید قطعات مورد نیاز، راه‌اندازی آزمایشگاه مرکزی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی جهت آشنایی و استفاده بهینه تجهیزات آزمایشگاهی و تحقیقاتی همچنین در ارتباط با ایمنی برای کارشناسان‏، اعضای هیئت علمی از نظر اعتباری، مشاوره و مدیریتی دانست.
دکتر علیایی گفت: شبکه آزمایشگاهی به منظور ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات آزمایشگاهی به پژوهشگران و استفاده بهینه از ظرفیت‌های آزمایشگاهی موجود در کشور با اهداف مشخصی تشکیل شده است.
وی افزود: تهیة شناسنامه و ایجاد بانک اطلاعاتی آزمایشگاه‌ها و فضاهای کالبدی آن‌ها (اعم از نیروی انسانی متخصص، امکانات و تجهیزات)، بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌ها، منابع و توانمندی‌های آزمایشگاهی و بهره‌برداری بهینه اقتصادی از آن‌ها، فراهم آوردن امکان ارزیابی آزمایشگاه‌های شبکه و رتبه‌بندی آن‌ها (رتبه‌بندی درون‌شبکه‌ای) به منظور توسعه متوازن، تلاش برای استاندارد کردن فعالیت‌های آزمایشگاهی در سطح ملی و بین‌المللی و همکاری با دستگاه‌های استانداردسازی ملی و بین المللی و تجهیز و تکمیل آزمایشگاه‌های موجود و زنجیره‌های ناقص آزمایشگاهی از اهداف این شبکه می باشد.
مدیر شبکه شاعا ادامه داد: شناسایی و رتبه‌بندی شرکت‌ های وارد کننده و تولید کنننده تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی، بسترسازی مناسب برای برقراری نظام HSE در دانشگاه‌ ها، پژوهشگا‌ه‌ ها، موسسات پژوهشی و پارک‌ های علم و فناوری،ساماندهی تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی در قالب آزمایشگاه‌ های مرکزی، برقراری نظام تعمیر و نگهداری تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی مراکز آموزش عالی و تشویق اعضای شبکه جهت تدوین نظام ارائه خدمات به مراکز تحقیقاتی و محققان و متخصصان از دیگر اهداف این شبکه است.
وی با اشاره به شبکه استانی شاعا، شبکه منطقه ای (مناطق نه گانه) و شبکه اجلاس معاونان پژوهشی به عنوان سه شبکه آزمایشگاه های علمی کشور گفت: هدف شبکه استانی  این است که مسائل پژوهشی، کاربردی و امور مربوطه در حوزه پژوهش و فناوری را برنامه ریزی و مدیریت کند.
دکتر علیایی همچنین اظهار داشت: هنوز برخی تجهیزات مهم در آزمایشگاه های کشور وجود دارد که کسی از وجود آنها مطلع نیست و حق ورود به آن را ندارد درحالی که این تجهیزات از محل اعتبارات دولتی و بیت المال خریداری شده و باید در خدمت کل کشور باشد.
وی افزود: در این راستا ما آزمایشگاه ها را در سه سطح آموزشی، تجهیزات گران قیمت و آزمایشگاه مرکزی ساماندهی کردیم که آیین نامه آزمایشگاه مرکزی تهیه و ابلاغ شده و لازم الاجراست.
وی در ادامه سخنان خود بر بحث تعمیر و نگهداری تجهیزات و نظام  HSE در آزمایشگاه ها تاکید کرد و از مسئولان ذیربط خواست تا در مراکز علمی و پژوهشی استان ها به طور جدی و مستمر دنبال شود.
در ادامه این جلسه دکتر پالیزدار رئیس کارگروه استانی شبکه آزمایشگاه های علمی ایران (شاعا) نیز به تشریح وضعیت آزمایشگاه های پژوهشگاه و امور انجام شده در راستای اهداف شبکه علمی شاعا پرداخت.
وی همچنین از وجود 36 آزمایشگاه در 4 پژوهشکده، بالغ بر 150 آزمون و خدمات به بیش از 260 گزینه به مشتریان و همچنین پیاده سازی نظام  HSEمدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست در این پژوهشگاه خبر داد.
در ادامه جلسه اعضای کارگروه سوالات، نقطه نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
گفتنی است در پایان مراسم  مهمانان از واحد آنالیز و آزمایشگاه های پژوهشگاه مواد و انرژی بازدید کردند.