دکترعلم الهدایی: پارک علم و فناوری خراسان از پتانسیل های بالایی در زمینه تجاری سازی برخوردار است

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۸ کد : ۱۰۶۲۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۰۱
دکترعلم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان ازظرفیت های بالای پارک علم و فناوری خراسان در زمینه تجاری سازی به عنوان یکی از ظرفیت های ارزشمند استان اشاره کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نش...
دکترعلم الهدایی رئیس پارک علم و فناوری خراسان ازظرفیت های بالای پارک علم و فناوری خراسان در زمینه تجاری سازی به عنوان یکی از ظرفیت های ارزشمند استان اشاره کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دراین نشست که با حضور جمعی از مدیران این پارک با مهندس ابویی قائم مقام شورای عتف کشور و کارشناسان این شورا برگزارشد، دکترعلم الهدایی در سخنانی  گفت: خراسان رضوی از نظر فناوری درمقام سوم کشورقراردارد و خوشبختانه ما موفق شده ایم در منطقه شرق کشور فعالیت های خوب و وموثری را داشته باشیم .
وی همچنین از فعالیت 220 موسسه فناور و دانش بنیان و پارک علم و فناوری خبر داد و افزود: درکشور بیش از 30 پارک علم و فناوری وجود دارد و پارک علم و فناوری خراسان یکی از بزرگترین این پارک ها در کشور است.
رئیس پارک علم و فناوری خراسان به بیان ظرفیت های دانش بنیان پارک علم و فناوری دراستان خراسان پرداخت و گفت: پارک علم و فناوری خراسان با 8 مرکز رشد فناوری و بیش از 230 شرکت فناور و با وجود واحد تحقیق و توسعه برتر استان در تایید صلاحیت شرکت های دانش بنیان و همچنین وجود 48 شرکت دانش بنیان عضو پارک و مراکز رشد از ظرفیت های بالایی دراستان برخوردارمی باشد .
وی همچنین ظرفیت های استان خراسان را با ارزش شمرد و افزود: استان ما از ظرفیت های بالایی همچون بارگاه مطهرامام هشتم و توسعه فرهنگ زیارت برخوردار می باشد، همچنین وجود دانشگاه های بزرگ و تاثیرگذاری درسطح کشور مانند دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد را نیز می توان دراین بخش به شمار آورد.
درادامه مظلوم زاده مدیرامور موسسات پارک علم و فناوری خراسان به صادرات سال گذشته شرکت های پارک درحوزه های صادرات انواع ترانسفورماتور، کارت های سیستم کنترل توربین ، گیت ضد سرقت ، دستگاه تصفیه روغن ترانس، کیت های انشعاب و آب و فاضلاب ، آنتن و محافظ و همچنین محصولات و دارو های گیاهی نیز اشاره داشت.
وی دراین نشست همچنین به راه کارهای موجود برای تبدیل حوزه های فعال موجود به حوزه های دانشی و توسعه شرکت های دانش بنیان دراین عرصه اشاره کرد وافزود: مهمترین عامل برای تبدیل شدن شرکت های عادی به شرکت های دانش بنیان افزایش سهم هزینه R&D در هزینه های شرکت هاست.
مظلوم زاده درادامه گفت: پروژه هایی توسط پارک پذیرفته شده است که از آن جمله می توان به تفاهم نامه های منعقد شده با پالایشگاه های خانگیران و پارس جنوبی اشاره کرد، همچنین تفاهم با شرکت قطار شهری مشهد ، توسعه فن بازار پارسیان و راه را اندازی مرکز ارائه فناوری درقزاقستان و مدیریت شرکت های کارگزاری صادرات به کشورهای منطقه رانیز می توان ذکر کرد .
دکترابویی قائم مقام دبیرکل شورای عتف کشور در زمینه فعالیت های انجام گرفته، گفت: ما دردبیرخانه شورای عالی یکی از وظایف مان بررسی شرایط ایجاد کریدور فناوری ست. گروهی منسجم تشکیل شده و نقشه راهی را در طول 9 ماه کار جدی انجام دادیم وطی این کار شرایط حداقلی استان ها را جهت وجود زیرساخت های لازم برای ایجاد کریدور فناوری بررسی می کنیم و درهمین راستا با نمایندگان استان ها دراین خصوص در ارتباط هستیم و هماهنگی بین اعضا و ارکان اصلی کریدور ها هر 3 ماه یکبار انجام می شود .
گفتنی است خراسان رضوی با وجود ظرفیت های گوناگونی ازجمله سطح ظرفیت علمی، فناوری و میزان توانمندی درزمینه صنعت و معادن یکی از 4 استان در دست بررسی برای احداث کریدور فناوری درکشور است.