دکترعراقچی: دانشگاه ها درشرایط پسا تحریم باید زمینه های شکوفایی بیش از بیش علمی کشور را فراهم کنند

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۸ کد : ۱۰۶۲۸ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۴۰
ششمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان ومدیران بین الملل دانشگاه هاو مراکزآموزش عالی،موسسات تحقیقاتی وپارک های علم و فناوری با حضور دکترحسین سالارآملی قائم مقام و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی و...
دکترعراقچی: دانشگاه ها درشرایط پسا تحریم باید زمینه های شکوفایی بیش از بیش علمی کشور را فراهم کنند
ششمین نشست سراسری هم اندیشی معاونان ومدیران بین الملل دانشگاه هاو مراکزآموزش عالی،موسسات تحقیقاتی وپارک های علم و فناوری با حضور دکترحسین سالارآملی قائم مقام و رئیس مرکز همکاری های علمی و بین المللی وزارت علوم ،دکتر عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه وبرخی از روسای دانشگاه ها و مراکزآموزش عالی وپارک های علم و فناوری در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این همایش دکتر عراقچی با اشاره به نقش انقلاب اسلامی در تبدیل کشور به قدرت بزرگ منطقه گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از عمر آن با حفظ ثبات وامنیت خوددر منطقه و تحمل تحریم ها و برخورداری از حضور 73 درصدی ملت در انتخابات و پیشرفت در درجات والای علمی توانسته است سطح بالای مشروعیت نظام را به خوبی در منطقه در معرض نمایش قرار دهد و از نظر سیاسی و بین المللی از استواری مناسبی در منطقه برخوردار باشد.
وی در ادامه با بیان مولفه های قدرت گفت: سه فاکتور مهم در روابط بین الملل حائز اهمیت است که شامل داده های ثابت از جمله جغرافیا، تاریخ  و فرهنگ و داده های متغیر شامل توانمندی های نظامی ، اقتصادی، علمی و دیپلماتیک و دسته سوم مولفه های قدرت که شامل برخورداری از توانایی گفتمان و اراده سیاسی است.
دکتر عراقچی با اشاره به توانمندی های علمی و دیپلماسی یک کشور افزود: اگر کشوری از لحاظ دیپلماتیک قوی نباشد نمی تواند از سایر مولفه ها به نحو احسن استفاده کند ،دانشگاه های ما بنیان علمی قوی دارند و از لحاظ ارتباطات بین المللی و حضور در عرصه های علمی و جهانی نیز باید پیش از پیش فعال شوند و این امر مهیا نمی شود مگر با وجود یک دیپلماسی قدرتمند که در کنار گفتمان و اراده سیاسی می تواند زمینه های حضور بین المللی ما را فراهم کند.
دکتر عراقچی در بخش دیگری از سخنانش گفت : گفتمان بین المللی، اراده سیاسی را می طلبد و اراده سیاسی نیازمند ذهن استراتژیک است که خوشبختانه کشور ما در سایه مدیریت مقام معظم رهبری از این ذهن برخوردار است و همین مولفه ها در کنار هم جمع شده و ما را به کشوری قدرتمند در منطقه تبدیل کرده است.
وی در ادامه، مذاکرات هسته¬ای را باعث شکوفایی قدرت ایران عنوان کرد و گفت: زمانی که توانستیم در سطح علمی 6 قدرت برتر دنیا را به پای میز مذاکره بنشانیم و از لحاظ دانش      هسته-ای و توانمندی¬های نظامی، خودمان را به منطقه نشان دهیم، این توانایی را پیدا کردیم تا آنها را مجبور کنیم برنامه های صلح آمیز هسته ای ما را به رسمیت بشناسند. 
وی در پایان گفت: شکوفایی علمی در کنار شکوفایی دیپلماتیک توانست قدرت علمی و نظامی و اقتصادی ما را به منصه ظهور برساند و اکنون در فضای پسا برجام بایستی دانشگاه های ما نیز از این فضا نهایت استفاده را بکنند. ما باید در رشته¬های هسته¬ای، پزشکی هسته¬ای، ایمنی هسته¬ای حرف اول را در منطقه بزنیم زیرا با توجه به شرایط پسا برجام تحریم های علمی برداشته شده و زمینه رشد وظهور و شکوفایی علمی کشور بیش از بیش مهیا شده است.

​​