دکتر‌خواجه از لزوم تدوین سند راهبردی دانشگاه شهید چمران برای حضور در میان 5 دانشگاه برترکشور خبرداد

۲۵ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۷ کد : ۱۰۵۹۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۳۵
دکترغلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز با تاکید بر لزوم اصلاح بودجه این دانشگاه از سوی مسئولان کشور گفت: برنامه راهبردی این دانشگاه برای دستیابی به جایگاه واقعی آن که همانا حضور درمیان پنج دا...
دکتر‌خواجه از لزوم تدوین سند راهبردی دانشگاه شهید چمران برای حضور در میان 5 دانشگاه برترکشور خبرداد
دکترغلامحسین خواجه رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز با تاکید بر لزوم اصلاح بودجه این دانشگاه از سوی مسئولان کشور گفت: برنامه راهبردی این دانشگاه برای دستیابی به جایگاه واقعی آن که همانا حضور درمیان پنج دانشگاه برتر کشور است، در قالب سند برنامه توسعه ششم درحال نهایی‌شدن است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترخواجه در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه استان خوزستان به مناسبت برگزاری آیین گرامیداشت شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه با قدردانی از انعکاس اخبار و رویدادهای دانشگاه ازسوی مطبوعات و رسانه‌ها‌ی گروهی استان و تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی، یاد و خاطره امام (ره) و شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی را گرامی‌داشت و گفت:از همه افرادی که در طول دو سال گذشته در جهت برگزاری این آئین پرشکوه تلاش کردند، قدردانی می‌کنم و  نتیجه آن را درتاریخ  26 بهمن‌ سال جاری به همه مردم و مسئولان ارائه خواهیم داد.
رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز همچنین با قدردانی از همه ارگان‌ها و سازمان‌هایی که درجهت ارج‌نهادن به علم و دانش دانشگاه را در برگزاری این آئین  یاری کردند، گفت: امیدوارم با انعکاس شایسته و مطلوب این رویداد فرهنگی استان، خیر و برکت آن شامل دانشگاه و استان شود و دانشگاه بتواند در پرتو برگزاری این آئین‌ها و بزرگداشت‌ها خدمات بهتر و بیشتری به مردم بویژه مردم خورستان ارائه دهد.
وی افزود: به‌طور کلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در کشور و دانشگاه شهیدچمران درخوزستان موتور محرکه توسعه منطقه محسوب می‌شوند و این انتظار از مردم و مسئولان وجود دارد که مراکز علمی و بویژه دانشگاه شهیدچمران را مورد حمایت و مساعدت قرار دهند تا در انجام وظایف خود بهتر از گذشته عمل کند .
وی با بیان اینکه درآستانه برگزاری آئین بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه دکترمحمد فرهادی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در برنامه حضور پیدا خواهند کرد ، تصریح کرد: با توجه به این‌که یکی از پنج محور اصلی چشم‌انداز کشور در افق 1404 دستیابی به جایگاه اول علمی و فناوری در سطح منطقه تعیین شده است، دانشگاه شهیدچمران اهواز نیز به‌عنوان یکی از دانشگاه های بزرگ کشور درنظر دارد بر اساس برنامه توسعه پنج‌ساله ششم خود، نقش خود را در تحقق چشم‌انداز بیست‌ساله با توجه به سیاست‌های کلی نظام در بخش رشد و توسعه علمی، تحقیقاتی و آموزش عالی و همچنین با توجه به قانون اهداف، وظایف، مأموریت‌ها و تشکیلات وزارت علوم  و سند توسعه استان، بتواند با برنامه‌ریزی سهم خود را در این برنامه به انجام برساند.
وی درباره پرسش خبرنگاری درباره تغییر و تحولات دانشگاه طی 10 سال گذشته از برگزاری آئین بزرگداشت پنجاهمین تا شصتمین سالگرد، افزود: در هرصورت دانشگاه در این فاصله زمانی در ارتباط با گسترش رشته‌های تحصیلات تکمیلی در مقایسه با پنجاهمین سالگرد ارتقای بسیار زیادی پیدا کرده و پیشرفت خوبی داشته است به‌طوری‌که اکنون بیش از 123 رشته کارشناسی‌ارشد و بیش از 70 رشته دکتری تخصصی در دانشگاه فعال است.
رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به جایگاه این دانشگاه میان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سطح کشور، با بیان این‌که این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های بزرگ و معتبر کشور بوده و هست، یادآور شد: دانشگاه شهیدچمران در ایام جنگ تحمیلی برای ایفای نقش خود در دفاع از کشور، تا مدت‌ها در اختیار نیروهای رزمنده قرار داشت و فعالیت‌های علمی این دانشگاه متوقف بود، این موضوع باعث شد دانشگاه نسبت به دانشگاه های هم‌تراز خود هشت‌سال فاصله پیدا کند و جبران آن نیز نشود، اکنون این انتظار هنوز وجود دارد که این خسارات و آسیب‌ها جبران شود.
دکترخواجه با تصریح براین‌که دانشگاه شهیدچمران هنوز هم به‌عنوان یکی از بزرگترین دانشگاه‌ها و بزرگ ترین دانشگاه منطقه جنوب‌غرب کشور مطرح و در حال ایفای رسالت علمی خود است، گفت: دانشگاه بعد از جنگ هم در ارتباط با توسعه آموزش عالی در استان نقش بسیار محوری ایفا کرد به‌طوری‌که بیش از پنج دانشگاه از آن مستقل شدند و شعبات اقماری این دانشگاه به دانشگاه‌های مستقل تبدیل شد.
وی با اشاره به راه‌اندازی دانشکده‌ باستان‌شناسی شوش و فعالیت دانشکده هنر شوشتر، افزود: دانشگاه نسبت به 10 سال گذشته بسیار تغییر و تحول داشته است و هم از نظر توسعه تحصیلات تکمیلی و استقلال‌بخشیدن به واحدهای اقماری خود نقش فعال و گسترده‌ای داشته است.
وی همچنین با استقبال از پیشنهاد انجام کارهای پژوهشی در دانشگاه در زمینه هنجارهای اجتماعی در استان، از این‌که گاهی جراید و مطبوعات مورد بی‌حرمتی قرار می‌گیرند ابراز تأسف کرد و گفت: مطبوعات را رکن چهارم دموکراسی می‌ دانم و معتقدم هم دانشگاه و دیگر دستگاه‌های اجرایی برای توسعه و پیشرفت خود به همکاری و مساعدت رسانه‌های جمعی نیاز دارند، از این بایت اعلام می‌کنم که درهای دانشگاه شهیدچمران به روی همه اهالی رسانه باز است.
رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز درخصوص برنامه‌های آئین بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه نیز گفت: دراین مراسم قرار است از همه کسانی که دراین 60 سال وقت و عمر خود را صرف کردند تا دانشگاه به جایگاه کنونی خود برسد، تجلیل کنیم، بر این اساس یکی از اهداف اصلی شصتمین سالگرد، تجلیل از خدمات گذشتگان و پیشکسوتان دانشگاه و افرادی است که هم‌اکنون بار مسئولیت این مجموعه علمی را به دوش دارند.
دکترخواجه بیشترین هدف برگزاری این آئین را شناساندن اهمیت دانشگاه به آحاد جامعه و تجلیل از بزرگان علمی و رؤسای سابق دانشگاه عنوان کرد و ادامه داد: همچنین این مراسم فرصتی است که فعالیت‌های انجام‌شده در طول پنجاهمین تا شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه، گردآوری، مدون و منتشر شود و در اختیار آحاد مردم و مسئولان قرارگیرد. رونمایی از کتاب‌های دانشگاه و تندیس شهید چمران از دیگر برنامه‌های این مراسم است.
وی همچنین با ارائه آمار از تعداد دانشجویان، اساتید و رشته‌های دانشگاه، درخصوص جایگاه این دانشگاه میان دیگر دانشگاه‌های کشور افزود: معتقدم هنوز یک نظام رتبه‌بندی دقیق برای ارزیابی فعالیت و سطح دانشگاه‌ها وجود ندارد که همه جوانب و پارامترها در آن لحاظ شود بنابراین بسیاری از رتبه‌بندی‌های فعلی چندان قابل استناد نیست با این وجود دانشگاه شهیدچمران اکنون میان 10 دانشگاه برتر کشور قرار ندارد که معتقدیم ملاک و معیارهای ارزیابی دقیق نیست و اگر به‌صورت مدون در اختیار دانشگاه‌ها قرار گیرد، شاید بیشتر بتوان به آن استناد کرد. البته وزارت علوم درصدد است چنین کاری انجام دهد.
رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز همچنین درباره علت عدم وجود رشته‌های حوزه نفت در دانشگاه، تصریح کرد: در گذشته دیدگاهی در دانشگاه وجود داشت که با توجه با فعالیت دانشکده نفت اهواز لزومی به موازی‌کاری و ارائه رشته‌های نفت در دانشگاه شهیدچمران نیز وجود ندارد و به همین دلیل این کار انجام نشد.
دکترخواجه ادامه داد: متأسفانه اکنون در واگذاری تحقیقات نفتی به دانشگاه‌ها موضوع وجود رشته‌های مرتبط با نفت مدنظر قرارگرفته است درحالی‌که اگرچه دانشگاه شهید چمران رشته مهندسی نفت ندارد اما معنای آن این نیست که نتواند در پروژه‌های پژوهشی نفت مشارکت کند زیرا دانشکده علوم زمین و بخش زمین‌شناسی نفت دانشگاه یک پتانسیل قوی برای مشارکت در پروژه‌های وزارت نفت در اختیار دارد و اعتراض دانشگاه به وزارت نفت نیز به استناد این ظرفیت است.
وی با بیان این‌که اکنون مرکز تحقیقات حفاری نیز در دانشگاه دراین راستا تأسیس شده و درحال فعالیت است، اضافه کرد: در ارتباط با رفع این نقیصه نیز ایجاد برخی رشته‌های مرتبط با نفت مانند مهندسی شیمی در برنامه دانشگاه است با این وجود دانشگاه تلاش می‌کند سهمی در اجرای پروژه‌های نفت داشته باشد و اکنون نیز با تفاهم‌نامه‌هایی از جمله با دانشگاه صنعت نفت منعقد شده است.
رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به ایجاد ارتباطاتی با وزارت نفت گفت: قراراست وزارت نفت اعتبارات موردنیاز برای تأسیس دانشکده نفت و مرکز تحقیقات نفت دانشگاه را تأمین کند که در این خصوص تفاهم‌نامه‌های لازم منعقد و درحال نهایی‌شدن است، اعتراض دانشگاه بیشتر براین موضوع بود که دانشگاه شهیدچمران به‌طور مستقیم به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های اصلی همکار در پروژه‌های وزارت نفت حضور ندارد.
دکترخواجه همچنین با اشاره به برنامه‌های آئین شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه، تصریح کرد: برنامه‌های این آئین در یک روز برگزار نمی‌شود همان‌طور که تا کنون نیز برخی برنامه‌ها اجرا شده و فردا نیز آئین بزرگداشت چهلمین سالگرد تأسیس دانشکده دامپزشکی در راستای برگزاری آئین شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه برگزار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: دوشنبه نیزآئین شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه به‌صورت نمادین با تجلیل از رؤسای سابق دانشگاه برگزارمی‌شود اما در فواصل مختلف برنامه‌های تجلیل از کارمندان و اساتید نمونه دانشگاه نیز برگزار خواهدشد.
رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز با اشاره به تدوین سند راهبردی دانشگاه، گفت: این سند در قالب برنامه پنج‌ساله دانشگاه درحال نهایی‌شدن است، اکنون پیش‌نویس این سند آماده است و در آن برنامه‌های مختلف دانشگاه در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و عمرانی در طول پنج سال آینده مشخص شده است.
دکترخواجه درباره افتخارات دانشگاه نیز گفت: دانشگاه در بخش علوم انسانی رتبه سوم کشور از نظر میزان استنادات را کسب کرده است، همچنین امسال 2 انجمن‌علمی دانشجویی دانشگاه در ردیف انجمن‌های برتر کشور قرارگرفتند.
وی درخصوص فعالیت‌های سیاسی در دانشگاه، با بیان این‌که در این زمینه در چهارچوب آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های موجود فعالیت خواهد شد، افزود: تشکل‌های اسلامی دانشجویی دانشگاه معمولا برنامه های خود را به هیئت نظارات ارائه می‌دهند و این برنامه‌ها در صورت عدم منافات با قوانین و آئین‌نامه‌ها مورد موافقت قرار می‌گیرند.
رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز درپاسخ به پرسشی درباره فعالیت‌های دانشگاه در دوران انقلاب، گفت: اکنون یک کتاب جامع در خصوص شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه درحال تدوین است که در این کتاب کلیه فعالیت‌های دانشگاه در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی گردآوری و مدون شده است.
دکترخواجه تخصیص منابع مالی و امکانات برای گسترش فناوری های جدی، تشویق و ترغیب اعضای هیئت‌علمی به افزایش کمی و کیفی تولیدات علمی، حمایت از مجلات و کتب علمی برای کسب نمایه‌های بین‌المللی ISI، راه‌اندازی دوره‌های پسادکتری، تعریف پژوهش‌های کاربردی درجهت رفع نیازهای کشور، توسعه همکاری‌های بین دانشگاه و مراکز صنعتی، توسعه تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای ارتباط با صنعت درجهت حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی، ایجاد و تجهیز شرکت‌های دانش‌بنیان، تجهیز کارگاه‌ها و زیرساخت‌های اینترنت و فناوی اطلاعات و ایجاد پژوهشکده علوم و فنون نوین و انرژی‌های نو را اهم اقدامات درقالب برنامه پنج ساله دانشگاه، برای رساندن جایگاه آن به‌عنوان یکی از پنج دانشگاه برتر کشور عنوان کرد.
وی درخصوص بودجه دانشگاه در سال آینده، افزود: بودجه‌ها بر مبنا و معیار مشخصی تخصیص می‌یابد و براین اساس رشد بودجه دانشگاه‌ها برای سال آینده حدود 15 تا 18 درصد است. طبیعی است که دانشگاه از این میزان رشد رضایت ندارد، زیرا معتقدیم پایه بودجه دانشگاه پایین است و حتما باید بهبود یابد و قطعأ این رشد معمول مطابق نسخه‌ای که برای دیگر دانشگاه‌ها اعمال می‌شود، هیچ‌گاه جبران عقب‌ماندگی‌های دانشگاه را نخواهد کرد .
رئیس دانشگاه شهیدچمران اهواز درپاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص رویکرد دانشگاه نسبت به حضور چهره‌ها و بررسی سوابق آن‌ها، گفت: اگر ممنوعیت سخنرانی افرادی ازسوی سازمان‌های ذیصلاح اعلام شود، آن‌گاه می توانیم از حضور و سخنرانی آن‌ها در دانشگاه جلوگیری کنیم درغیر این‌صورت منعی برای سخنرانی افراد بر مبنای درخواست تشکل‌ها در دانشگاه وجود ندارد.
دکترخواجه گفت: ممکن است افرادی نسبت به حضور برخی چهره‌ها در دانشگاه اعتراض داشته باشند که اعتراض آن‌ها است اما یک هیئت نظارت در دانشگاه متشکل از رئیس دانشگاه، نماینده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و نماینده وزیرعلوم در دانشگاه وجود دارد که این درخواست‌ها بررسی و براساس آئین‌نامه مجوز صادر می‌کند.
وی درباره فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه نیز افزود: درحال حاضر فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌ای با حضور 51 انجمن علمی‌دانشجویی و بیش از 100 نشریه دارای مجوز، انجام می‌شود و محدودیتی برای فعالیت‌های فرهنگی وجود نداردوبودجه قابل توجهی نیز صرف فعالیت‌های فرهنگی می‌شود.