دکتر کریمیان اقبال: باید مأموریت دانشگاه ها را به سوی کارآفرینی سوق دهیم

۲۶ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۰:۴۶ کد : ۱۰۵۹۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۴۲۹
<div dir="None">دکتر مصطفی کریمیان اقبال مدیرکل دفتربرنامه‌ریزی و امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: باید مأموریت دانشگاه ها را به سوی کارآفرینی سوق دهیم.</div> <span id="ms-rterangepaste-start"></span><div>به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کریمیان اقبا</div> ...
دکتر کریمیان اقبال: باید مأموریت دانشگاه ها را به سوی کارآفرینی سوق دهیم
دکتر مصطفی کریمیان اقبال مدیرکل دفتربرنامه‌ریزی و امور فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: باید مأموریت دانشگاه ها را به سوی کارآفرینی سوق دهیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر کریمیان اقبال در نشست خبری با اشاره به اینکه در این مقطع تاریخی، یکی از مهم ترین منابع کشور که نیروی انسانی می باشد به مرحله بهره برداری رسیده است گفت: این منابع از نفت مهم تر می باشند و  به عبارت دیگر وزارت علوم و دانشگاه ها متولی ایجاد یک سرمایه دراز مدت و کلیدی هستند .
وی افزود: سرمایه دیگری که از دل دانشگاه ها بیرون آمده نتایج علم و دانش است که می تواند در جهت توسعه کشور و ثروت آفرینی نقش ایفا کند .
مدیرکل دفتربرنامه‌ریزی و امور فناوری وزارت علوم با اشاره به فرصت تاریخی و زیر ساختی که در جهت قرار دادن نیروی انسانی در کنار علم از 10 سال پیش آغاز شده است افزود: این زیرساخت پارک ها و مراکز رشد می باشند، جایی که کمک می کنیم به کارآفرینان، فارغ التحصیلان دانشگاهها و اساتیدی که صاحب ایده هستند که از دانش آنها در جهت رفع نیازهای جامعه استفاده کرده و شرکت دانش بنیان ایجاد کنند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 33 پارک علم و فناوری و 148 مرکز رشد واحدهای فناوری در کشور فعالیت دارند گفت: مراکز رشد اماکنی هستند که نیروی انسانی صاحب ایده در آن ورود پیدا کرده و با حمایت های تخصصی و مشاوره¬های مدیریتی ظرف 3 سال تبدیل به کسب و کار موفق شوند و پس از این مرحله وارد پارک علم و فناوری می شوند.
دکتر کریمیان اقبال افزود: باید پارک های علم و فناوری خود را ارزیابی کنیم تا به نحو بهینه از سرمایه دانش خروجی دانشگاه ها و نیروهای کارآفرین استفاده نمایند و آنها را به ارزش افزوده تبدیل کنند.
مدیرکل دفتربرنامه‌ریزی و امور فناوری وزارت علوم یکی از برنامه های جدی دفتربرنامه‌ریزی امورفناوری وزارت علوم را ایجاد دفاتر انتقال فناوری دانست و گفت: این مدل در دانشگاه¬های صنعتی شریف، علم و صنعت ایران و صنعتی اصفهان اجرایی شده و علت انتخاب این دانشگاه ها این است که در زمینه تجاری سازی کاری انجام داده باشند و از دیگر شرایط این انتخاب وجود پارک علم و فناوری است و در فاز بعد تعداد بیشتری از دانشگاه ها وارد این حیطه می شوند.
دکتر کریمیان اقبال در خاتمه با اشاره به ایجاد 20 هزار شرکت دانش بنیان که بر ما تکلیف شده است گفت: این امر به تنهایی از عهده وزارت علوم برنمی آید و نیاز به همکاری با سایر دستگاه ها می باشد و این نگاه را باید در بین سایر دستگاه¬ها گسترش دهیم تا مباحث نوین در علم، پژوهش و فناوری در کشور شکل گیرد.