دکتر هاشمی :تقویت همدلی و همزبانی از رسالت های نشریات دانشجویی است

۲۶ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۵ کد : ۱۰۵۶۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۰۰
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: یکی از رسالت‌های مطبوعات مخصوصاً نشریه‌های دانشجویی تقویت همدلی و همزبانی است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم؛ دکتر سید ضیا هاشمی، در مراسم اختتامیه جشنواره منط...
دکتر هاشمی :تقویت همدلی و همزبانی از رسالت های نشریات دانشجویی است
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: یکی از رسالت‌های مطبوعات مخصوصاً نشریه‌های دانشجویی تقویت همدلی و همزبانی است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم؛ دکتر سید ضیا هاشمی، در مراسم اختتامیه جشنواره منطقه یک نشریات دانشجویی ، با یادآوری نامگذاری امسال، اظهار داشت: نشریه‌های دانشجویی یکی از بسترهایی است که می تواند تمرین گفت‌و‌گو در آن انجام شود و به جای اینکه در جامعه شاهد پرخاش برای گفتن سخنان باشیم، تلاش کنیم سخنان دیگران را بشنویم.
وی با تأکید بر کارویژه های نشریه‌های دانشجویی گفت: نشریه‌های دانشجویی امکان سخن گفتن و بیان دیدگاه های مختلف را فراهم می‌کنند و می‌توانند ما را از اینکه سخنان را با زبانی ناخوشایند بگوییم، بی نیاز کنند .این که تصور کنیم یک قول در جامعه باشد و آن قول ما باشد و نخواهیم سخن مخالف بشنویم، پدیده‌ای مبارک و میمونی نیست اما اینکه نخواهیم سخنان دیگران را بشنویم می‌تواند خطرناک باشد و بسیاری از استعدادها را از بین می برد.
دکتر هاشمی با طرح این سؤال که اگر تلاش کنیم بستر مناسب برای بیان دیدگاه های مختلف در جامعه را فراهم کنیم، چه نیازی به درگیری و تنش وجود دارد، اظهار داشت: اگر راه برای بیان دیدگاه های مختلف بسته شود، طبیعتاً این دیدگاه ها از بین نمی رود بلکه ممکن است در جای دیگری این دیدگاه ها به شکل نامناسب مطرح و جامعه دچار تشنج شود. بنابراین برای جلوگیری از خشونت و تنش اجازه دهیم که با یکدیگر همزبان باشیم و اجازه دهیم دیدگاه های مختلف با اهداف متفاوت مطرح شود.
معاون فرهنگی وزیر علوم در ادامه گفت: نمی‌توانیم با این استدلال که کسانی نیت‌ سوء دارند، مانع سخنان آنها شویم؛ مگر این که قانون چیزی را منع کرده باشد. به جز جایی که قانون منع کرده است، باید بگذاریم همه سخن بگویند. باید قانون را بشناسیم و در حریم آن سخن بگوییم. برای زندگی بهتر به سرمایه‌های اجتماعی مشترک تمسک بجوییم، این منابع مشترک باعث می شود همزیستی مشترکی داشته باشیم.
وی افزود : نشریه‌های دانشجویی ابزاری برای تمرین زندگی بهتر در دانشگاه هستند. دانشگاه بستری است برای جامعه پذیری نسل جوانی که قرار است آینده‌ جامعه را بسازند.
دکتر هاشمی در خصوص نقش دانشجویان در ساختن آینده کشور گفت: نسل جوان و دانشجو نه تنها سازنده‌ آینده هستند، بلکه بخشی از وضعیت حال جامعه را نیز می سازند. دانشگاه محل رشد سالم است و دانشگاه خمود و راکد ، موفق نیست. افراط و تفریط دو روی یک سکه اند و اکنون اعتدال یک مطلوب همگانی در جامعه ماست. نشریه‌های دانشجویی و کسانی که در این فضا فعالیت می‌کنند، پیشگام همزبانی و همدلی هستند. اگر همدلی باشد، معذوریتی برای بیان دیدگاههای مختلف نداریم. به نفع ماست که از اندیشه های گوناگون استقبال کنیم. دانشگاه کانون اندیشه هاست و نمی‌توان پیش بینی کرد که برخی درست و برخی ناصحیح است و برای این تشخیص نمی‌توانیم سلیقه شخصی یا جناح خود را ملاک قرار دهیم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: نشریه‌های دانشجویی کانونی برای جریان یافتن اندیشه‌ها است. جریان آزاداندیشی یک ضرورت برای تحقق اهداف در محیط دانشگاهی است. دانشگاه بدون اندیشه، دانشگاه نیست و لازمه اندیشه ورزی، آزادی اندیشه است. نشریه‌های دانشجویی هم نمود این قضیه است و حق نداریم به بهانه‌های مختلف آنها را محدود کنیم.
دکتر هاشمی در پایان گفت : روند تحولات امیدوار کننده است اما وضعیت کنونی مطلوب نیست. گفت‌و‌گو در دانشگاه باید بدون مانع جریان یابد. موانع این امر چه ذهنی و احساسی، و چه موانع عینی باید رفع شود. اگر در تقابل با یکدیگر باشیم، هر چه را یک طرف می سازد، طرف دیگر تخریب می کند و تخریب هم کار آسانی است. ما امروز نیاز به همدلی، وحدت و تفاهم داریم.