دکتر مهراد : استنادها به انتشارات دانشمندان و پژوهشگران ایرانی افزایش یافته است

۲۵ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۷ کد : ۱۰۵۳۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۵
دکتر جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فنون از رشد علمی کشورو افزایش استنادها به انتشارات دانشمندان و پژوهشگران کشورخبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر مهراد با اعلام...
دکتر مهراد : استنادها به انتشارات دانشمندان و پژوهشگران ایرانی افزایش یافته است
دکتر جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فنون از رشد علمی کشورو افزایش استنادها به انتشارات دانشمندان و پژوهشگران کشورخبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،  دکتر مهراد با اعلام این خبر اظهار داشت : همچنان که رشد علمی کشور با شتاب قابل توجهی به راه خود ادامه می دهد افزایش استنادها به انتشارات دانشمندان و پژوهشگران کشور به موازات تولید علم نشان دهنده کیفیت علم در جمهوری اسلامی ایران است.
رییس ISC افزود: پایگاه استنادی تامسون رویترز که در ایران از آن به عنوان ISI  نیز نام برده می شود نشان می دهد که هر سال بر میزان استنادها افزوده شده و جمهوری اسلامی ایران در این حوزه از سایر کشورها پیشی گرفته است.
دکترمهراد گفت: در فاصله سال های 1990 تا 2002 تعداد استنادهای صورت گرفته به انتشارات علمی ایران در پایگاه تامسون رویترز 14698 ارجاع بودو این رقم به دنبال تأسیس رشته های مختلف و افزایش مجلات علمی و نیز حضور پژوهشگران و اعضای هئیت علمی مراکز تحقیقاتی کشور در عرصه های علمی و بین المللی به شدت توسعه یافته ، به طوری که در سال 2012 تعداد ارجاع به انتشارات علمی کشور 160037 ارجاع می باشد.
وی افزود: رقم مزبور در سال 2013 میلادی به 189786 استناد بالغ شده و در حال حاضر و بعد از سپری شدن تنها هشت ماه از سال میلادی 2014 میزان استنادات به 157178 ارجاع رسیده است.
 دکتر مهراد خاطر نشان کرد: مقایسه دو ارجاع سال های 2012 و 2014 نشان می دهد که در سال 2014 نسبت به سال 2012 میزان استناد های ایران تنها 2859 استناد کمتر است. طبیعی است در طول ماه های باقی مانده  سال 2014 نه تنها میزان استناد ها افزایش خواهد یافت بلکه تعداد این استناد ها نسبت به سال 2013 نیز فزونی خواهد گرفت.