دکتر متقی طلب: ارتباطات در حوزه علم و فناوری بین جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها ایجاد شده است

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۱ کد : ۱۰۵۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۱۴
رئیس شبکه پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی از پذیرش دو پیشنهاد شبکه پارک های علم وفناوری کشورهای اسلامی در پانزدهمین اجلاس مجمع عمومی کمیته دائم همکاری های علم و فناوری سازمان همکاری اسلامی خبر دا...
رئیس شبکه پارک های علم و فناوری کشورهای اسلامی از پذیرش دو پیشنهاد شبکه پارک های علم وفناوری کشورهای اسلامی در پانزدهمین اجلاس مجمع عمومی کمیته دائم همکاری های علم و فناوری سازمان همکاری اسلامی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکترمجید متقی طلب در مصاحبه ای زنده با برنامه «روی خط خبر» از شبکه خبر صدا و سیما در خصوص پیشنهاد ایران برای توسعه همکاری های علمی و فناوری در سازمان همکاری اسلامی توضیحاتی را ارائه کرد.
دکتر متقی طلب درخصوص نشست اجلاس مجمع عمومی کمیته دائم همکاری های علم و فناوری سازمان همکاری اسلامی گفت: دو هفته قبل نشست مشترک این کمیته در پاکستان بود و جمهوری اسلامی ایران هم در قالب هیئتی در این نشست شرکت و در این اجلاس 6 پیشنهاد داشتیم که خوشبختانه هر شش مورد در مصوبات این دوره پذیرفته شد که دو مورد آن متناسب با بحث اقتصاد مقاومتی است.
وی در ادامه افزود: یکی از این پیشنهادات، تشکیل فن بازار کشورهای اسلامی با هدف تبادل علم و فناوری و سرمایه گذاری در حوزه علم و فناوری است که تحقق این امر سبب خواهد شد جمهوری اسلامی ایران مرکز ثقل در حوزه معاملات فناوری در منطقه شود.
وی در خصوص پیشنهاد بعدی گفت :پیشنهاد بعدی تشکیل یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر است که در صورت محقق شدن آن و تشکیل این صندوق می‌توان آن را به عنوان یک صندوق حمایتی برای بازار فناوری که در مورد قبل پیشنهاد شد به حساب آورد.
دکتر متقی طلب در مورد راه اندازی این صندوق گفت: در این مورد هم با رئیس بانک توسعه اسلامی رایزنی هایی صورت گرفته که مورد توجه و استقبال قرار گرفت و ماحصل آن این خواهد بود که این صندوق با حمایت بانک توسعه اسلامی راه اندازی شود و به عنوان یک صندوق حمایتی در منطقه عمل کند.
رئیس پارک علم و فناوری گیلان در خصوص بسترهای لازم برای راه اندازی این صندوق گفت: البته در این مورد همه‌ کشورهای اسلامی یکسان نیستند و شدت و ضعف دارند و در برخی از کشورهای اسلامی زیرساخت های خوبی فراهم شده اما در دیگر کشورها متاسفانه نواقصی وجود دارد که اتفاقا به همین دلیل مطرح شد که بتوانیم از این طریق به آنان کمک کنیم.
وی در مورد پیشروترین کشورهای اسلامی در حال حاضر افزود: کشور جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشورهای پیشرو است، کشورهای امارات، قطر در این حوزه خوب کارکردند و کشور عمان هم فعالیت های خوبی به نمایش گذاشته و زیر ساخت‌‎های مناسبی را فراهم کرده است.
دکتر متقی طلب در خصوص اقدامات انجام شده در کشور گفت: در ایران تقریبا در هر استان یک پارک علم و فناوری وجود دارد و بیش از 170 مرکز رشد داریم که یک زیرساخت و شبکه ای در داخل کشور ایجاد کرده است و این کمک می کند که به صورت سامان یافته موضوع را پیش ببریم اما بزرگ ترین محدودیتی که ما در سال های گذشته که بسیار بر روی کار ما تاثیر گذاشته بود، بحث محدودیت های سیاسی بود که خوشبختانه به میزان زیادی این مشکلات رفع شده است.
دکتر متقی طلب در ادامه با اشاره به هم افزایی و تبادل تجربیات با دیگر کشورها افزود: ارتباطات در حوزه علم و فناوری بین جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها ایجاد شده است و در ارتباط با کشورهای اسلامی بازار بسیار بزرگی در حوزه علم و فناوری داریم، به عنوان مثال در جلسه کامستک، نماینده کشور ترکیه عنوان کرد تا 2020 میلادی عدد بزرگی از صادرات را در حوزه فناوری خواهند داشت و ما چنین مزیتی را نسبت به این کشورها داریم، از طرفی دیگر نیروی انسانی بسیار هوشمند و فرهیخته ای داریم .
وی با اشاره به تفاهم نامه برای انتقال دانش و فناوری از کشورهای اسلامی پیشرو به کشورهای درحال توسعه گفت : یک تفاهم نامه با کشور مالزی منعقد شده و در همین سفر اخیر به پاکستان نیز با شبکه فناوری اطلاعات تفاهم نامه ای داشته ایم و البته بین خود کشورهای اسلامی تفاهم نامه هایی در ارتباط با تبادل فناوری ، ارزش‌گذاری فناوری و سرمایه گذاری مشترک وجود دارد و مذاکرات اولیه با مسئولان علم وفناوری کشور پاکستان انجام شده است. امیدوارم امسال در این حوزه سال خوبی در پیش رو داشته باشیم.