دکتر متقی طلب از حضور دانشجویان ایرانی نخبه خارج از کشور درفن بازار امسال خبر داد

۱۰ آذر ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۶ کد : ۱۰۵۱۱ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۴۱
دکتر مجید متقی طلب رئیس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر فن بازار ملی جمهوری اسلامی ایران از حضور دانشجویان ایرانی نخبه خارج از کشور درفن بازار امسال خبر داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر متقی ط...
دکتر متقی طلب از حضور دانشجویان ایرانی نخبه خارج از کشور درفن بازار امسال خبر داد
دکتر مجید متقی طلب رئیس پارک علم و فناوری گیلان و دبیر فن بازار ملی جمهوری اسلامی ایران از حضور دانشجویان ایرانی نخبه خارج از کشور درفن بازار امسال خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر متقی طلب در نشست دبیران شورای هماهنگی روابط عمومی دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و فناوری که در محل این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به راهبردهای کلان  نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: تسهیل مراحل راه اندازی و فعالیت شرکت های دانش بنیان اعم از اخذ پروانه و مجوز، امور واردات و صادرات، بیمه و رفع موانع استقرار آنها در شهرها، ساماندهی فن بازارهای عمومی و ایجاد فن بازارهای تخصصی در حوزه های اولویت دار کشور و حمایت از ایجاد مراکز ارائه خدمات پشتیبان "ایده تا بازار" و نهادهای واسط حقوقی و مالی از جمله اقدامات ملی مربوط به فن بازار در این راهبرد کلان است.
دکتر متقی طلب با طرح این سؤال که چرا دستاوردهای پژوهشی تبدیل به ارزش افزوده و پتنت (امتیاز ثبت اختراع) نمی شود گفت: این امر نیازمند تکمیل چرخه علم و نوآوری است و یکی از ارکان این چرخه موضوع فن بازار است.
وی عرضه و ارائه فناوری، تقاضای فناوری، مؤسسات تأمین مالی و بازاریاب فناوری را از ارکان اساسی دیگر فن بازار دانست.
دبیر فن بازار ملی جمهوری اسلامی ایران از اعلام آمادگی نماینده یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) در ایران، برای مشارکت در فن بازار سال ۱۳۹۳ خبر داد و گفت: دکتر الکساندر آمادیو نماینده یونیدو در برنامه های فن بازار در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران حضور می یابد تا ظرفیت های این سازمان را در حوزه مسائل اقتصادی و صنعتی ارائه کند.
وی افزود: امسال با هماهنگی که با حجت الاسلام دکتر اژه ای نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج انجام گرفته، مقرر شده در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجوهای خارج از کشور، آن دسته از دانشجویانی که کار تحقیقاتی آنها در شرف اتمام است بتوانند انتقال فناوری به داخل داشته باشند.
دکتر متقی طلب تصریح کرد: تاکنون از کشورهای هلند، ایتالیا، آلمان، روسیه، انگلیس و ارمنستان دانشجویانی که فناوری هایشان به مرحله اتمام رسیده و قابلیت تجاری سازی دارند حضور خواهند داشت و این امر علاوه بر اینکه می تواند باعث غنای نمایشگاه و بخش فن بازار شود می تواند زمینه برخی همکاری ها را نیز مهیا می کند.
گفتنی است فن بازار ملی جمهوری اسلامی ایران با هدف بسترسازی برای معرفی و عرضه فناوری ها و توانمندی های فناورانه در حوزه های مختلف تخصصی بویژه فناوری های پیشرفته و ایجاد فضای مناسب برای تجاری سازی دستاوردهای تحقیقات کاربردی و توسعه ای از طریق ارائه فرصت های جدید سرمایه گذاری و ترغیب بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری های نوین در راستای تحقق اهداف توسعه اقتصادی دانش بنیان برگزار می شود.