دکتر فرهادی: اقتصاد زیستی، جایگاه کشور را در عرصه دیپلماسی جهانی، ارتقا می‌دهد

۲۷ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۲ کد : ۱۰۴۹۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۳۲
نخستین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری آغاز به کار کرد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر ف...
دکتر فرهادی: اقتصاد زیستی، جایگاه کشور را در عرصه دیپلماسی جهانی، ارتقا می‌دهد
نخستین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران با حضور دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر فرهادی در مراسم افتتاحیه این اجلاس ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: این نشست که به ابتکار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار شده است، در نوع خود تازگی دارد و صرفا یک همایش علمی محض تلقی نمی‌شود.
وی افزود: اقتصاد زیستی با تأکید بر مولفه‌های اصلی حفاظت از زیست بوم، پایداری در اقتصاد، ارتقای فرصت‌های شغلی، افزایش رفاه نسبی جامعه و ارتقای امنیت و ایمنی غذایی اتفاق نوظهوری است که ضمن افزایش توان رقابت‌پذیری صنایع کشور منجر به بالا رفتن اقتدار علمی و اقتصادی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده و در عرصه دیپلماسی جهانی، جایگاه کشور را ارتقا می‌دهد.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: نقش آفرینی فناوری‌های پیشرفته زیستی از این جهت حائز اهمیت است که منشأ تحولات در اقتصاد جهانی بوده و در حال حاضر 45 کشور شامل 10 کشور آفریقایی، 8 کشور آمریکایی، 11 کشور آسیایی و اقیانوسیه و 16 کشور اروپایی و از جمله اتحادیه اروپا و OECD از یک دهه قبل چشم‌انداز اقتصادی خود را با تأکید بر نقش بی‌بدیل این فناوری در تولید ثروت تعیین کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه در اقتصاد نوظهور زیستی که عناصر سازنده آن اعم از نیروی انسانی ماهر و متخصص، شرکت‌های دانش‌بنیان و برخی زیرساخت‌ها، در کشور تا حدودی فراهم شده است، گفت: اقتصاد زیستی به روشنی واجد توان و ظرفیت کافی جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.
دکتر فرهادی گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ورود به عرصه اقتصاد زیستی ارزش‌افزا را در برنامه‌ریزی‌ها مدنظر قرار داده و مصمم است تا با جدیت تمام و با هدایت مراکز علمی و پژوهشی در جهت تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سند چشم‌انداز، نقشه جامع علمی و سیاست‌های کلان علم و فناوری کشور و کسب  3درصد بازار زیست فناوری جهان، گام بردارد.
وی برنامه‌های این وزارتخانه در راستای ورود به عرصه ارزش افزا را حمایت از فرآیند تبدیل علم به فناوری‌های مفید مورد نیاز و تجاری‌سازی آنها در خدمت اقتصاد دانش‌بنیان امروز و اشتغال‌زایی دانش آموختگان، تلاش برای پیاده سازی راهبرد «جهت دادن چرخه علم و فناوری و نوآوری به ایفای نقش مؤثر در اقتصاد» و تحقق هدف کلان «افزایش سهم تولید محصولات و خدمات مبتنی بر دانش فناوری داخلی به بیش از 50 درصد تولید ناخالص داخلی کشور» از طریق گسترش همکاری و تعامل سازنده و الهام‌بخش در حوزه علم و فناوری با سایر کشورها و مراکز علمی و فنی معتبر منطقه‌ای و جهانی به ویژه جهان اسلام همراه با تحکیم استقلال و اقتدار کشور دانست.
 وزیر علوم، برنامه‌ریزی و قانونمندسازی نقش و مشارکت بخش خصوصی در حوزه علم و فناوری، ‌تسهیل و حمایت از توسعه شرکت‌های دانش بنیان به ویژه شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی با مشارکت اعضای هیئت علمی و بخش خصوصی را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه در راستای ورود به عرصه ارزش افزا خواند.
دکتر فرهادی تصریح کرد: بازنگری در زنجیره تأمین ایده تا بازار مهم‌ترین اقدامی است که در راستای تحقق برنامه اقتصاد مقاومتی می‌تواند منجر به خلق ثروت و ارزش‌آفرینی در کشور شود. در این راستا، تکمیل حلقه واسط بین تولید علم، فناوری و بازار از ضروریاتی است که وزارت علوم به حول و قوه الهی خواهد توانست در فضای پساتحریم و در تعامل با سایر دستگاه‌ها و بخش خصوصی به نقش‌آفرینی در آن بپردازد.
وی برگزاری نخستین اجلاس ملی اقتصاد زیستی و زیست بازار ایران را که با ابتکار پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و در یک رویکرد متعاملانه با بخش خصوصی و نهادهای تأثیرگذار در توسعه صنایع و علم و فناوری کشور تدوین و طراحی شده را اقدامی مؤثر در جریان تولید ثروت از دانش دانست.
دکتر فرهادی در خاتمه با تأکید بر استمرار موفق این رویداد و پیگیری اجرای تصمیمات و پیشنهادهای این اجلاس، خواستار تشکیل دبیرخانه دائمی این همایش در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری شد و اظهار امیدواری کرد شاهد برگزاری اجلاس اقتصاد زیستی در دو سطح ملی و بین‌المللی باشیم.