دکتر صدیقی: بودجه طرح تعمیر و تجهیز دانشگاه ها در سال 94 رشد 100 درصدی خواهد داشت

۰۹ دی ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۱ کد : ۱۰۴۷۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۹۸
دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: حفظ جایگاه و اهمیت هیئت های امنای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در گرو حمایت مسئولان آموزش عالی و قدرت دادن به هیئت های امناست. به گز...
دکتر صدیقی: بودجه طرح تعمیر و تجهیز دانشگاه ها در سال 94 رشد 100 درصدی خواهد داشت
دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: حفظ جایگاه و اهمیت هیئت های امنای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در گرو حمایت مسئولان آموزش عالی و قدرت دادن به هیئت های امناست.
به گزارش روابط عمومی وزات علوم، دکتر صدیقی در سومین گردهمایی رؤسای کمیسیون های دائمی هیئت های امنای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، مراکز پژوهشی و فناوری که در محل این وزارت برگزار شد، واگذاری امور جاری و رویه های معمول به کمیسیون های دائمی یا هیئت رئیسه ها، تقویت توان کارشناسی دبیرخانه های هیئت های امنای دانشگاه ها، حفظ ارتباط مستمربا اعضای هیئت امنا در طول سال و انتقال تجربیات هیئت امنا های موفق به دیگران  را به عنوان راهبرد های مثبت کاری در امور هیئت های امنا عنوان کرد.
رئیس سازمان امور دانشجویان با اشاره به حضور تعداد کثیر فارغ التحصیلان دکترا در کشور بر تأمین هیئت علمی از طریق بورس تأکید کرد و  در این خصوص گفت: کاهش نیاز جدی به بورس، سرمایه گذاری بر روی بهترین های علمی و اخلاقی، جذب برترین های موجود در خارج از کشور با تامین بخشی از هزینه آنان و توسعه دوره های کوتاه مدت تحقیقاتی دانشجویان دکترا در خارج باید مدنظر قرار گیرد.
دکتر صدیقی با بیان اینکه توسعه دوره های کوتاه مدت تحقیقاتی دانشجویان دکترا در خارج رشد پیدا کرده است افزود: در سال گذشته 460 ظرفیت و امسال 800 ظرفیت را بین دانشگاه ها توزیع کردیم  و تا پایان سال این رقم شاید به 950 ظرفیت برسد.
وی همچنین در زمینه خدمات دانشجویی بر تنوع بخشی به ارائه خدمات ، تغییر نگاه از روند سنتی و بی هدف یارانه ها به تسهیلات، توجه به نیازهای اولیه خوابگاهها، جذب بیشتر کمک های خیرین و وام کمک هزینه برای دانشجویان دکترا تأکید کرد.
معاون وزیر علوم با بیان اینکه در بیش از 50 درصد از خوابگاه های دانشگاه ها سن ساختمان ها بیش از 20 سال است تصریح کرد:  چون از این خوابگاه ها بی رویه و با تراکم بالا استفاده شده متأسفانه خیلی سریع فرسوده شده اند و در این زمینه بحث تعمیر و تجهیز خوابگاه ها باید به صورت جدی دنبال شود.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: خوشبختانه بودجه طرح تعمیر و تجهیز دانشگاه ها در سال 94 رشد 100 درصدی داشته  است که از آن می توان برای تعمیر و تجهیز خوابگاه ها نیز  استفاده کرد.
دکتر صدیقی در ادامه ضمن تأکید بر جذب دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گفت: دانشگاه های ما پتانسیل های بالقوه خوبی در جهت جذب دانشجوی غیرایرانی دارند و در این زمینه برنامه ریزی هرچه بیشتر برای جذب دانشجوی خارجی، استفاده از امتیاز بورس برای جذب بیشتر دانشجوی آزاد خارجی و پیش بینی ساز وکار لازم برای ارائه سرویس مناسب به دانشجوی خارجی مؤثر است.
وی دانشجویان شاهد و ایثار گر را سرمایه های نظام دانست و خواستار توجه و حمایت اصولی، هدفمند و عزت مند از این دانشجویان شد و افزود: جمعیت دانشجویان شاهد و ایثارگر تغییر مقطع داده اند و به سمت تحصیلات تکمیلی سوق پیدا کرده اند که این یک پتانسیل محسوب می شود.
معاون وزیر علوم در زمینه تربیت بدنی و ورزش های دانشجویی، توجه به ورزش همگانی و قهرمانی، برگزاری منظم مسابقات داخلی، منطقه ای و کشوری، حضور در رقابت های بین المللی از طریق فدراسیون ورزش های، دانشگاهی و تامین زیر ساخت های لازم بویژه برای دانشجویان دختر را در کنار آموزش و پژوهش مهم تلقی کرد.
وی همچنین توجه جدی به تقویت دفاتر مشاوره، اجرای طرح کارنامه سلامت برای همه دانشجویان ورودی در کلیه مقاطع و برگزاری کارگاه های بهداشت روانی و پیشگیری را جدی ارزیابی کرد.
رئیس سازمان امور دانشجویان در زمینه کمیته های انضباطی نیز گفت: اعتقاد ما بر این است که رویکرد باید ارشادی و تربیتی باشد و همچنین حقوق دانشجو به موازات حفظ وظایف قانونی رعایت شود که بر این اساس  آئین نامه جدیدی تدوین شده و شیوه نامه آن به زودی به دانشگاه ها ابلاغ می شود.