دکتر سالار آملی: نخبگان و دانشمندان علم و فناوری، بهترین حاملان پرچم هم‌زیستی و توسعه منطقه هستند

۲۲ مهر ۱۳۹۴ | ۱۳:۴۴ کد : ۱۰۴۴۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۵۴
دکترحسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی در «هجدمین اجلاس اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر» گفت: دریای زنده و زیبای خزر، ...
دکتر سالار آملی: نخبگان و دانشمندان علم و فناوری، بهترین حاملان پرچم هم‌زیستی و توسعه منطقه هستند
دکترحسین سالار آملی قائم مقام  وزیر  علوم در امور بین الملل و رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی در «هجدمین اجلاس اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر» گفت: دریای زنده و زیبای خزر، محملی است برای بیان سرنوشت مردم منطقه و چه کسانی بهتر از نخبگان و دانشمندان علم و فناوری کشورها هستند تا پرچم هم‌زیستی را بر دوش کشیده و سرنوشت بهتری را برای مردم منطقه رقم بزنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالارآملی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حتی در سایه تحریم ها نیز توانسته است به پیشرفت‌های خوبی برای مردم خود و منطقه دست یابد و اکنون آماده است تمام دانش دانش و فناوی خود را در اختیار کشورهای منطقه قرار داده و از تجربیات دیگر کشورهای عضو اتحادیه برای توسعه ایران استفاده کند.
وی افزود: از رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز عضو اتحادیه، استادان و دانشجویان انتظار می رود بر تحقیقات و پژوهش هایی تمرکز کنند که بر دریای خزر تاثیر دارد زیرا این دریا، منبع معیشت میلیون ها انسانی است که از آن تغذیه می‌کنند. مشکلات زیست محیطی، افزایش ذخایز آبزیان، افزایش بهره وری غیر مخرب، آموزش مردم، بهره وران و مسئولان و مدیریت بهتر آن، محورهایی است که باید بر آنها تمرکز شود.
قائم مقام  وزیر  علوم در امور بین الملل خاطر نشان کرد: داشتن استراتژی توسعه برای اتحادیه و نقشه راه فعالیت های آینده، انتظاری است که جامعه علم و فناوری از این اتحادیه دارد.
وی پیشنهاد کرد: فرصتی فراهم شود تا غیر از دانشگاه های دولتی عضو اتحادیه، پارک های علم و فناوری و همچنین دانشگاه‌های غیر دولتی دارای ظرفیت علمی مناسب نیز بتوانند به عضویت اتحادیه در آیند تا از این طریق بتوان با توان بیشتری به مردم منطقه و جامعه علم و فناوری کمک کرد.
رئیس مرکز همکاری های علمی بین المللی بر حمایت وزارت علوم از اتحادیه، اعطای بورس و انجام تحقیقات مشترک تاکید کرد و گفت: امیدوارم هجدمین اجلاس اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر به اهداف خود دست یافته و در پایان نشست، به موضوعات خوبی برای انتقال و تبادل تجربیات دست یابد.
گفتنی است هجدمین اجلاس اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر به میزبانی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با مشارکت 55 دانشگاه، مرکز پژوهشی داخلی و خارجی برگزار شد.