دکتر روحانی : دانشگاه ها برای حل مشکلات کشور وارد عمل شوند

۲۹ تیر ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۸ کد : ۱۰۴۱۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۷۶
رئیس جمهوری گفت: امروز باید دانشگاه های ما مشکل جامعه و کشور را تشخیص داده و برای حل آن وارد صحنه شوند و در این زمینه هر کدام از دانشگاه ها می توانند یکی از مشکلات کشور در بخش های مختلف را به نام دانش...
دکتر روحانی : دانشگاه ها برای حل مشکلات کشور وارد عمل شوند
رئیس جمهوری گفت: امروز باید دانشگاه های ما مشکل جامعه و کشور را تشخیص داده و برای حل آن وارد صحنه شوند و در این زمینه هر کدام از دانشگاه ها می توانند یکی از مشکلات کشور در بخش های مختلف را به نام دانشگاه خود حل و فصل کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار و ضیافت افطار جمعی از اساتید دانشگاه با تسلیت شهادت امیرالمومنین علی (ع) گفت: امروز روز غمناک غروب خورشید علم و دانش،عدالت، تقوی و ایثار و شجاعت است او که پیامبر (ص) در توصیفش فرمود «انا مدینه علم و علی بابها».
وی افزود: هر کس که طالب دانش و حکمت است باید از راه و مسیر اصلیش وارد شود و امام علی (ع) باب و مسیر صحیح علم و دانش نبوی است.
رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به فرازهایی از وصیت نامه امام علی (ع) گفت: مولی علی (ع) در وصیت نامه خویش می فرماید به همه فرزندان و اهل بیت و هر آنکس که تا روز قیامت این پیام به او می رسد می گویم که خویشتن دار باشد،تقوی و خویشتن داری هم به این معنا است که انسان کاری را بدون تامل و توجه به قانون، انجام ندهد و تقوی مسئله ای است که کمک می کند تا انسان درست، دقیق،با اندیشه و با توجه به نقاط ممنوعه حرکت کرده و خویشتن دار باشد.
دکتر روحانی در ادامه افزود:امام علی (ع) در فرازی از وصیت نامه خویش، نظم و انتظام را مورد تاکید قرار می دهند و اینکه زندگی بدون نظم، سامان نخواهد گرفت و در این راستا دانشگاه و علم از بسترهای ایجاد نظم و انضباط در کشور است.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه از این نگران هستم که رکود تورمی دامن خود دانشگاه را هم گرفته باشد، خاطر نشان کرد: آیا امروز دانشگاه‌های ما در عرصه خلاقیت و نوآوری احساس رکود و یا در کمیت احساس تورم نمی کنند؟
دکتر روحانی افزود: نکند دانشگاه و مراکز علمی کشورمان که یکی از وظایف شان حل رکود تورمی است خود به این مسئله مبتلا شده باشند.
رئیس جمهوری در ادامه  تصریح کرد: امروز باید به فکر کیفیت بوده و با دنیا در تعامل باشیم و نترسیم از اینکه اگر بادی وزید همه چیز از دست خواهد رفت،باید توجه داشت که گل و درختی که در گلخانه رشد کند با اولین شرایط طوفانی از بین می رود.
دکتر روحانی با تاکید بر اعتماد به جوانان، اساتید و دانشگاه ها گفت: یادمان باشد که دانشگاه و دانشجو گروه مرجع جامعه هستند و نگاه جوانان و مردم به دانشگاه و اساتید است و ورود به دانشگاه قبل از اینکه شروع به کار و تحصیل باشد،یک منزلت بوده و مراقب باشیم که این منزلت اجتماعی شکسته نشود.
رئیس جمهوری اظهار داشت: اگر می خواهیم فضای دانشگاه فضای علم و خلاقیت و نوآوری باشد باید در این فضا، احساس استقلال و آزادی وجود داشته باشد و نباید احساس فشار و محدودیت شود، البته اگر تذکری هست، باید مطرح شود.
دکتر روحانی گفت: باید در عرصه علم و دانش اجازه دهیم که جوانان احساس کنند که آزادانه نقادی و سخن می گویند و اساتید ما هم در کلاس های درس خود احساس آزادی بیشتری دارند.
وی خاطر نشان کرد: کشور ما اسلامی است و ولایت و حکومتش هم بر مبنای علم و تفکر است و ولی فقیه بر کرسی های آزاد اندیشی تاکید دارند.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: باید فضا را باز بگذاریم البته بدانیم و توجه داشته باشیم که دانشگاه های ما باید فارغ التحصیلانی داشته باشند که به غیر از علم، هویت ایرانی- اسلامی را هم به خوبی لمس کرده و آموخته اند. دانشجوی ما باید با فرهنگ گذشته خود و با فرهنگ قرآن و اسلام هم آشنا شده باشد.
رئیس جمهوری در ادامه، آشتی، برادری و دوستی را فراز دیگری از وصیت نامه امیرالمومنین علی (ع)دانست و با تاکید رعایت آن گفت: نیاید فاصله ها و جدایی ها را زیاد کرد و نباید اینقدر سنگ جناح را بر سینه زد، بیاییم بیشتر سنگ ملت را بر سینه بزنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر همراه و همگام بودن دولت و مردم با یکدیگر گفت: این چه رسمی است که در روز رای، پای صندوق رای می رویم و فردی را به عنوان رییس جمهور انتخاب کرده و سپس همه چیز تا ۴ سال دیگر فراموش می شود مگر بناست که مشارکت مردم که سرمایه اجتماعی بزرگی است،فقط در روز انتخابات باشد؟
دکتر روحانی تصریح کرد: هر برگ رای به مانند یک بذر است اگر بذری در زمینی پاشیده شد مراقبت و مواظبت می شود تا به محصول تبدیل شود. چنین فکر می شود که دولت مسئول حل معضلات جامعه است در حالی که دولت با مردم و در کنار مردم و دست به دست هم باید این مشکلات را حل کند.
وی با تاکید بر اینکه دولت به همه قول هایی که به مردم داده بود، وفادار خواهد بود و مردم هم تا پایان به حضور، نظارت و حمایت خود وفادار خواهند بود، اظهار داشت: همه بدانند با تعامل، تدبیر، توکل و امید همه موانع داخلی و خارجی را از پیش پا برخواهیم داشت.
 دکتر روحانی در بخش دیگری از اظهارات خود به مذاکرات هسته ای اشاره کرد و گفت: لازم می دانم از فرزندان انقلاب که پرورش یافته دانشگاه ها هستند و در مذاکرات ۱۷ روزه با همه قامت و قدرت نه تنها در برابر۵+۱ بلکه همه قدرت های منطقه ای و غیر منطقه ای به مانند تیمی مقتدر،عالم و آگاه از حقوق هسته ای کشورمان دفاع کردند، تشکر کنم.
وی افزود: در مذاکرات هسته ای حقوق، سیاست،اقتصاد و مسایل فنی در کنار هم قرار دارد و تیم مذاکره کننده را گروهی اقتصادی، حقوقی و فنی پشتیبانی می کنند.
رئیس جمهوری تصریح کرد: اگر گروه مذاکره کننده کشورمان بدانند که یک ملتی پشتوانه آنها است و نظارت و حمایت می کند، مصمم تر به راه خود ادامه خواهند داد و خوشحالیم در شرایطی بار سنگین مذاکرات را بردوش گرفته ایم که رهبری معظم انقلاب هم از آن حمایت و آن را هدایت می کنند و هم به تیم مذاکره کننده اعتماد کامل دارند.
 دکتر روحانی با قدردانی از تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان اظهار امیدواری کرد آنان با حمایت مردم و با بهره گیری از علم و دانش و بر مبنای اقدامات عالمانه و عاقلانه در این مسیر موفق باشند.
وی گفت: دانشگاه در عرصه عقل و علم،رسالت بزرگی بر دوش دارد و بر این مبنا می توان بر همه مشکلات غلبه کرد.
 دکتر روحانی با بیان اینکه دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشورمان باید باب علم باشند، گفت:دانشگاه باید راه و مسیر علم و دانش را به دانشجو بیاموزند، زیرا علم دنیایی بزرگ و بی پایان است و چیزی نیست که بشود به دیگری آموخت و زمانی میتوان گفت که قدرت ما از دانشگاه است که دانشگاه باب علم و تحقیق برای نسل جوان باشد.
رئیس جمهوری افزود:قرآن کتاب هدایت است و راه را به انسان نشان می دهد و اگر انسان آنرا برگزیند و تلاش و مجاهدت کند به سعادت می رسد پس اسلام هم راه سعادت را به ما می آموزد و این ما هستیم که باید حرکت و مجاهدت کرده تا به سعادت راه یابیم.
 در ادامه این دیدار ،دیدگاه های هفت نفر از اساتید در حوزه علوم پایه،علوم انسانی،پزشکی و فنی مهندسی در حضور رئیس جمهور اسلامی ایران مطرح شد
دکتر نسرین معظمی از اساتید حوزه علوم پایه که اولین سخنران دیدار اعضای هیئت علمی با رییس جمهوری بود، در سخنانی  با اشاره به پدیده‌هایی نظیر تغییرات آب‌وهوا، گرم شدن کره زمین، ‌توسعه جمعیت، کاهش انرژی و کمبود آب، به روند جهانی برای عبور از اقتصاد وابسته به منابع فسیلی و حرکت به سمت تکنولوژی‌های دانش‌بنیان پرداخت و گفت: ایران نمی‌تواند از این برنامه و روند جهانی، مستثنی باشد
دکتر یوسف ثبوتی، دیگر استاد سخنران در این مراسم، با انتقاد از آنچه که تحت عنوان «بیراهه رفتن در برداشت از قانون» نام می‌برد، گفت: قانون بجای آنکه یک راهنما برای تسهیل و تنظیم امور باشد، وجه غالبش به وجه نظارتی، حراستی، ‌حسابرسی، ‌حساب‌کشی، ‌جریمه کردن و مجرم پیدا کردن تبدیل شده است.
وی افزود: افرادی که مدام کنترل می‌شوند و ناظر بالاسری دارند،‌ سلحشور و مبدع و مبتکر بار نمی‌آیند.
دکتر محمود سریع‌القلم استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز با طرح این پرسش که «درخت علت و معلولی ایران را چگونه باید ترسیم کرد؟» گفت: باید تعیین کنیم مشکلات یک، دو و سه ایران کدامند. غیر منطقی است که ۳۰ اولویت همسطح را تعیین کنیم و طبیعی است نمی‌توان از یک سخنرانی به سخنرانی دیگر مسئله اولویت یک ایران را تغییر داد. در سایه هرج و مرج اولویت‌ها پیشرفت حاصل نمی‌شود.
 دکتر سریع‌القلم در بیان نظر خود درباره نخستین مشکل گفت: ایران در مدارها و دوایر بین‌المللی حضور ندارد، تعامل ندارد و رقابتی هم ندارد. در صورتی که صنعت، سلامتی اداری و مالی، بخش خصوصی، جاده‌ها، کیفیت مدیران، عملکرد سه قوه و همچنین دانشگاه‌های کشور با حضور ایران در مدارها و دوایر بین‌المللی اصلاح خواهد شد و این راه را به عنوان کوتاه ترین، کم‌هزینه‌ترین و مهم ترین راه در جهت پیشرفت کشورمان نام برد.
دکترسید جلال دهقانی فیروزآبادی نیز در این دیدار  با اشاره به اینکه وضعیت علوم سیاسی و روابط بین‌الملل بعد از انقلاب اسلامی توسعه بسیار پیدا کرده و شاهد تربیت نسل‌های دوم و سوم از علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در کشور هستیم، گفت: متاسفانه وضعیت علوم سیاسی و علوم انسانی بیشتر ماهیت ترویجی دارد تا تولید فکر و این نقد به خودمان وارد است که شاهد اخلاق علمی شایسته و رعایت حقوق معنوی در جامعه علمی نیستیم.
 در ادامه دکتر رضا ملک زاده با قدردانی از رئیس جمهور کشورمان بخاطر انتخاب عنوان «تدبیر و امید» و اتخاذ «اعتدال» و مشی فروتنی در برابر ملت ایران گفت: اینها همه از نشانه های اسلام ناب محمدی است و رئیس جمهوری نیز در عمل پایبندی خود را به آن نشان داده است.
وی تداوم و پشتیبانی از طرح تحول سلامت و واگذاری بیمه های سلامت به وزارت بهداشت را آغازی برای استقرار نظام سلامت در دسترس همه ملت دانست و در ادامه خواستار حمایت و مساعدت دولت و رئیس جمهوری از بخش علم و فناوری در بودجه سال آینده و در برنامه ششم توسعه شد.
دکتر محمود نیلی احمدآبادی، سرپرست دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه فضای فعلی دانشگاه ها فضایی آرام، امیدوار، با طراوت و شاداب است گفت: دانشگاه ها با نشاطی مضاعف در صدد تحقق سیاست های نظام هستند.
سرپرست دانشگاه تهران با بیان اینکه در آستانه یک جهش در حوزه علم و فناوری در کشور هستیم، خاطرنشان کرد: آنچه امروز دانشگاه ها دنبال آن هستند، ارتقای کمی و کیفی تولید علم هدفمند است.
 دکتر نیلی همچنین با تاکید بر تمرکززدایی، واگذاری اختیارات به دانشگاه ها و تقویت اداره دانشگاه ها به شیوه هیئت امنایی را از سیاست های جاری آموزش عالی کشور نام برد و تاکید کرد که سیاست ها باید متناسب با دانشگاه کارآفرین و خلاق، توسعه رشته های بین رشته ای، همگرایی در موضوع پایان نامه ها و توسعه همکاری های گروهی باشد.