دکتر خوش منش از بازنگری آیین‌نامه‌های پژوهش و آموزش عالی در راستای ارتقای تعاملات علمی بین‌المللی قرآنی خبر داد

۳۰ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۷ کد : ۱۰۳۸۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۲۲۲
دکتر ابوالفضل خوش‌منش رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور از بازنگری آیین‌نامه‌های پژوهش و آموزش عالی در راستای ارتقای تعاملات علمی بین‌المللی قرآنی خبر داد. به گزارش روابط عمومی وز...
دکتر ابوالفضل خوش‌منش رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور از بازنگری آیین‌نامه‌های پژوهش و آموزش عالی در راستای ارتقای تعاملات علمی بین‌المللی قرآنی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، بیست و دومین کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور به ریاست قائم‌مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد و در این جلسه دستورالعمل اصلاح آیین‌نامه‌های نظام پژوهش و آموزش عالی در ارتقای تعاملات علمی‌بین‌المللی قرآنی به تصویب رسید.
دکتر ابوالفضل خوش‌منش با اعلام این خبر ادامه داد: یکی از علل مهم عدم حضور دانشجویان و اساتید ایرانی، بویژه در حوزه مطالعات قرآنی، در عرصه علمی خارج از کشور، نحوه تعریف و تصویب اسناد و قوانین موجود در نظام پژوهش و آموزش عالی کشور است. واقعیت این است که اغلب قوانین موجود به گونه‌ای تدوین و تصویب شده‌اند که محققان و اساتید را به حضور در عرصه آکادمیک بین‌الملل تشویق نمی‌کنند.
وی افزود:‌ این مرکز با اجرای طرحی با عنوان بازمهندسی قوانین و اسناد بالادستی نظام آموزش عالی کشور از سال گذشته در صدد بازخوانی قوانین و اصلاح آنها به منظور تحقق این هدف مهم برآمده است. بنابر مصوبه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور قوانین مورد نظر در کاروی‍ژه‌ای با حضور رئیس کارگروه توسعه همکاری‌های علمی بین‌المللی قرآنی، رئیس مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور، مدیر مرتبط وزارت علوم تحقیقات و فناوری، که در آیین‌نامه مرتبط به بخش وی نیاز به بازبینی دارد، اصلاح و مرجع ابلاغ کننده آیین‌نامه، اصلاحات هر آیین‌نامه را ابلاغ می‌کند. به این ترتیب امکان بازبینی آیین‌نامه‌هایی مانند آیین‌نامه جذب و ارتقای اساتید، آیین‌نامه اعطای فرصت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی و سایر قوانین مرتبط فراهم خواهد آمد.
به گفته دکتر خوش‌منش اصلاح آیین‌نامه‌ها و قوانین تنها یک عامل تشویقی در بهبود وضعیت فعالیت‌های بین‌الملل پژوهش و آموزش عالی قرآنی است. یکی دیگر از گام‌های مهم در تحقق این امر ارتقای سرمایه انسانی موجود و کسب توانمندی‌های لازم برای حضور در عرصه بین‌الملل می‌باشد که از سال گذشته یکی از برنامه‌های ملی مصوب کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور به این امر اختصاص یافته است.
گفتنی است در ابتدای این جلسه گزارشی از سفر هیئت ایرانی به اندونزی در راستای اجرای تفاهم‌نامه‌های قرآنی موجود و زمینه‌سازی امضای تفاهم‌نامه‌های قرآنی جدید میان مراکز پژوهشی و آموزش عالی دو کشور ارائه شد.