دکتر خواجه برنقش کارآمد دانشگاه شهید چمران در توسعه و آبادانی کشور تاکید کرد

۲۶ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۶ کد : ۱۰۳۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۰۲
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، بابیان اینکه این دانشگاه در دوره معاصر به یاد روزگاران باشکوه شهر دانشگاهی جندی‌شاپور در سال 1334 در اهواز بنیان‌گذاری شد، گفت: از آغاز راه‌اندازی این دانشگاه تا امروز ک...
دکتر خواجه برنقش کارآمد دانشگاه شهید چمران در توسعه و آبادانی کشور تاکید کرد
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، بابیان اینکه این دانشگاه در دوره معاصر به یاد روزگاران باشکوه شهر دانشگاهی جندی‌شاپور در سال 1334 در اهواز بنیان‌گذاری شد، گفت: از آغاز راه‌اندازی این دانشگاه تا امروز که به نام تابناک شهید دکتر چمران مزین است، تلاش‌ها و خدمات آموزشی و پژوهشی این مرکز علمی و فرهنگی را نمی‌توان در توسعه ایران و منطقه جنوب غرب کشور نادیده گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامحسین خواجه در آئین بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس این دانشگاه که امروز در مجموعه ورزشی دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه شهید چمران اهوازبرگزار شد، با تبریک سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، یاد و خاطره همه‌ فجر آفرینان بهمن 57  و شهدای گران‌قدر هشت سال دفاع مقدس را گرمی داشت.
وی اظهار کرد: میهن عزیزمان ایران، همواره یکی از کانون‌های دانش‌دوستی و  خردورزی بوده است و بی‌گمان بخشی  از دستاوردهای فکری بشر، برآیند تأمل و اندیشه ورزی انسان ایرانی است. در جهان باستان، ایران سرزمین روشنی و یکتاپرستی بوده است و منابع تاریخی هم‌داستان‌اند که خردورزی، دانش‌آموزی و دادگری در فرهنگ و سنت ایرانیان، همواره ارجمند و ستودنی بوده است.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: بر همین اساس، ایران خاستگاه دانشگاه جندی‌شاپور، یکی از نخستین دانشگاه‌ها در دنیای کهن بوده است. آوازه این دانشگاه که عمری بیش از 400 سال داشته است چنان در دنیای قدیم در پیچیده بود که بسیاری از دانشمندان تمدن‌های هند و یونان به شهر دانشگاهی جندی‌شاپور آمدند و به تدریس و پژوهش مشغول شدند. 
دکترخواجه ادامه داد: بر پایه پژوهش‌ها در این دانشگاه بزرگ علوم مختلفی مانند پزشکی، فلسفه، الهیات، موسیقی، کشورداری و کشاورزی تدریس می‌شده است، به‌طوری‌که از آموزشگاه پزشکی جندی‌شاپور به‌عنوان کهن‌ترین مرکز پزشکی جهان یاد می‌شود که سده‌ها مشعل‌دار دانش پزشکی در ایران و جهان بوده است.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به ورود اسلام به کشور در دوره عباسیان و راه‌اندازی بیمارستان بغداد و بیت الحکمه به تلقید از بیمارستان و دانشگاه جندی‌شاپور، خاطرنشان کرد: این اقدام بنا به ملاحظاتی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی با فراخواندن و کوچ استادان و پزشکان به بغداد کم‌کم چراغ فروزان جندی‌شاپور را به تاریکی گرایید اما سنت‌های آموزشی و پژوهشی آن تأثیرات ارزشمندی در شکوفایی تمدن اسلامی برجای گذاشت.
دکترخواجه تصریح کرد: در دوران معاصر که راه‌اندازی دانشگاه‌های نوین در ایران رونقی تازه یافت بنا بر تصمیم سیاست‌گذاران وقت و به یاد روزگاران باشکوه شهر دانشگاهی چندی شاپور این دانشگاه در سال 1334 در اهواز به نام جندی‌شاپور بنیان‌گذاری شد که از آغاز آن تا امروز که به نام تابناک شهید چمران مزین گشته است، تلاش‌ها و خدمات آموزشی و پژوهشی این دانشگاه در توسعه ایران و جنوب غرب کشور قابل‌توجه بوده است.
وی با اشاره به تربیت شمار چشمگیری از استادان دانشگاه و هزاران معلم و کارشناس در رشته‌های گوناگون و اجرای پژوهش‌های متعدد برای بهبود خدمات مهندسی و کاهش وابستگی به بیگانگان، این اقدامات را گوشه‌ای از توانمندی‌های دانشگاه شهید چمران در توسعه و آبادانی کشور دانست و گفت: حضور اثرگذار دانشگاهیان دانشگاه شهید چمران اهواز در مبارزات قهرمانانه دوران پیروزی انقلاب و از خودگذشتگی کم‌نظیر آن‌ها در سال‌های دفاع مقدس نیز برکسی پوشیده نیست.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: استقرار ستاد جنگ‌های نامنظم به فرماندهی شهید والامقام، دکتر شهید چمران و میزبانی از چندین لشکر و یگان نظامی از آغازین روزهای جنگ تا سال‌ها پس‌ازآن، طراحی و خدمات فنی و مهندسی، آموزشی و فرهنگی موردنیاز جبهه‌ها و اختصاص بیمارستان‌ها و مرکز بهداشتی دانشگاه برای خدمات‌رسانی به رزمندگان اسلام و تقدیم ده‌ها شهید، آزاده و ایثارگر گوشه‌ای از همراهی و همدلی دانشگاهیان شهید چمران درراه سربلندی و سرافرازی میهن اسلامی است.
دکترخواجه در پایان ضمن احترام به همه‌کسانی که در شش دهه‌ گذشته سهمی در اعتلای نام این دانشگاه داشته‌اند، یاد و خاطره استادان و کارکنان درگذشته دانشگاه را گرامی داشت و گفت: از تلاش‌های همه دست‌اندرکاران آیین‌ها و برنامه‌های گوناگون شصتمین سالگرد تأسیس دانشگاه شهید چمران اهواز سپاسگزاری می‌کنم.