دکتر خواجه از ارائه جدیدترین راه کارها در جهان و اجماع جهانی برای مقابله با گردوغبار خبر داد

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۵ کد : ۱۰۳۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۵
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در این دانشگاه گفت: برگزار‌کنندگان این کنفرانس در نظر دارند ضمن ارائه همه ابعاد پنهان و آشکار این پدیده و راهکارهای مقابله...
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در این دانشگاه گفت: برگزار‌کنندگان این کنفرانس در نظر دارند ضمن ارائه همه ابعاد پنهان و آشکار این پدیده و راهکارهای مقابله با آن به جلب‌نظر سازمان‌های جهانی و کشورهای درگیر پرداخته و در صورت امکان، اجماع جهانی را برای مقابله با این پدیده ایجاد کنند.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامحسین خواجه در افتتاحیه اولین کنفرانس بین‌المللی گردوغبار در آمفی‌تئاتر شهید مطهری دانشکده علوم برگزار شد اظهار کرد: برگزاری این سمینارها و همایش‌های علمی فرصت مناسبی است که با نگاه اندیشمندانه و به دور از جنجال‌های تبلیغاتی و ژورنالیستی به ارائه نظریات کارشناسانه پرداخت و در موضوعاتی مانند معضل ریزگردها که نه تنها خوزستان بلکه بیش از 17 استان کشور را درگیر کرده است، می‌توان با تبادل‌نظر در قالب این کنفرانس‌ها به راهکارهایی مؤثر دست یافت.‍
وی با بیان این‌که امروزه بررسی و تحقیق در مورد اثرات اکولوژیکی و اکوسیستمی و همچنین گرم‌شدن فزاینده کره زمین یکی از اولویت‌های اصلی نهادهای بین‌المللی و علمی جهان است گفت: توسعه پایدار که توجه به محیط‌زیست از مؤلفه‌های اصلی آن است، همواره به‌عنون رویکردی برای مقابله با پیدایش بحران‌هایی از این دست مدنظر سیاستگذاران و دولت‌ها بوده است.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز خاطرنشان کرد: در فرصت برگزاری کنفرانس گردوغبار بر آنیم با شناخت عوامل تولید‌کننده ریزگردها و بررسی منشآ داخلی و خارجی آن، با ارائه راهکارهای علمی و برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند‌مدت بتوانیم تضمین سلامت نسل‌های آینده کشور را رقم بزنیم.
دکترخواجه با بیان این‌که نمی‌توان و نباید با بی‌مسئولیتی ناظر تخریب روز‌افزون محیط‌زیست، خشک‌شدن تالاب‌ها، شور‌شدن منابع آب و نمک‌زار شدن زمین‌های حاصلخیز و پرمحصول استان باشیم، خاطرنشان کرد: گسترش و فراگیر شدن ریزگردها در استان و کشور از پیامدهای بی‌توجهی به محیط‌زیست است.
وی تصریح کرد: متأسفانه تا پدیده‌ای به مرز بحران نرسد عزم جدی برای پیشگیری و مقابله با آن دیده نمی‌شود و هشدارهای متخصصان و اندیشمندان در آن زمینه مورد توجه قرار نمی‌گیرد غافل از آن‌که برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری برای پیشگیری و مقابله با بحران علمی‌ترین و در عین حال کم‌هزینه‌ترین راه است.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: آنچه اکنون با عنوان پدیده گردوغبار دامنگیر خوزستان و بسیاری از دیگر نقاط کشور شده است، به نظر می‌رسد بخشی از آن ناشی از تصمیمات نسنجیده و غیرعلمی و نادیده‌گرفتن نقش و نظر تخصصی مراکز تحقیقاتی و علمی در تصمیم‌گیری‌ها است.
دکترخواجه تصریح کرد: اگر بنا باشد که سازمان‌ها و اشخاص پاسخگوی تصمیمات غیر‌علمی و غیرکارشناسی خود نباشند باید منتظر ظهور و بروز پدیده‌های از این نوع و تحمیل هزینه‌های آن بر کشور و مردم باشیم.
وی گفت: در هر حال برگزاری این کنفرانس ضمن شناسایی و معرفی بهتر این پدیده برای مردم و مسئولان کشور، جدیدترین راهکارهای استفاده‌شده در دنیا در مقابله با این پدیده را معرفی می‌کند؛ همچنین برگزار‌کنندگان این کنفرانس در نظر دارند ضمن ارائه همه ابعاد پنهان و آشکار این پدیده و راهکارهای مقابله با آن به جلب‌نظر سازمان‌های جهانی و کشورهای درگیر پرداخته و در صورت امکان، اجماع جهانی را برای مقابله با این پدیده ایجاد کنند.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز تصریح کرد: به‌طور یقین این کنفرانس فرصت مناسبی را برای این پژوهشگران در خصوص ارائه روش‌های نوین و تبادل افکار و اندیشه‌ها در زمینه پایش و کنترل طوفان‌های گردوغبار فراهم می‌کند.
دکترخواجه با اشاره به جایگاه دانشگاه شهید چمران به‌عنوان بزرگ ترین قطب علمی کشور در منطقه جنوب‌غرب، بر آمادگی این دانشگاه و همچنین دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بهره‌گیری از هیئت علمی با تجربه و توانمند در تمام زمینه‌ها بویژه آب و ‌خاک آمادگی برای همکاری و بررسی این پدیده تأکید کرد و گفت: البته همچون گذشته به حمایت همه‌جانبه مسئولان استانی و کشوری نیاز است.
وی با ابراز امیدواری از این‌که برگزاری این کنفرانس بتواند گامی گوچک برای مقابله علمی و مؤثر با این پدیده در کشور باشد، گفت: امیدواریم این کنفرانس بتواند ارتباط تنگاتنگ میان دانشگاه‌ها و مراکز اجرایی برای رفع معضل گردوغبار را ایجاد کند.