دکتر حدادعادل: زبان فارسی یکی از دو رکن هویت ایرانیان است

۲۲ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۷ کد : ۱۰۳۷۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۸
سومین همایش ملی زبان شناسی و آموزش زبان فارسی با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه پیام نور مشهد و دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی، در مشهد برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکتر...
سومین همایش ملی زبان شناسی و آموزش زبان فارسی با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه پیام نور مشهد و دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی، در مشهد برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این همایش دکترغلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به اهمیت آموزش زبان فارسی، گفت: زبان فارسی یکی از دو رکن هویت ایرانیان است و جامعه رشد یافته ایران نیازمند یک زبان رشد یافته می باشد.
 دکترحدادعادل درادامه به ارائه گزارشی از فعالیت فرهنگستان زبان و ادب فارسی پرداخت و گفت: گروه های پژوهشی آموزش زبان و ادبیات فارسی، ادبیات انقلاب اسلامی، ادبیات تطبیقی، ادبیات معاصر، برون مرزی، تصحیح متون، دانشنامه زبان و ادب فارسی در شبه قاره، دستور زبان، زبان و رایانه، زبان و گویش های ایرانی، فرهنگ نویسی و واژه گزینی را از گروه های فعال این فرهنگستان می باشند.
وی همچنین دکترمحمدجعفر یاحقی استاد گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد را عضو فعال فرهنگستان دانست و افزود: خراسان زادگاه زبان فارسی است و اهتمام به زبان شناسی و آموزش زبان فارسی یک وظیفه ملی می باشد.
سپس دکترشهلا شریفی عضو هیئت علمی گروه آموزشی زبان شناسی همگانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیراجرایی این همایش با اشاره به زحمات یک ساله دبیرخانه همایش گفت: این همایش به همت مسئولان سه دانشگاه فردوسی مشهد، پیام نور و فرهنگیان برگزار شده است.
وی درخصوص مقالات ارائه شده به دبیرخانه همایش افزود: 900 چکیده در طول مدت همایش به دبیرخانه ارسال شده است که از این بین 200 چکیده از سوی داوران انتخاب شد.
دکترشریفی با بیان اینکه در روزهای همایش 100 مقاله در سالن های همایش هتل پارس ارائه می شود، گفت: این همایش همچنین مقالاتی از کشورهای صربستان، ارمنستان، کردستان عراق و ترکمنستان نیز دریافت کرده است که در روزهای همایش ارائه خواهد شد.