دکتر جهانگیری: دکتر فرهادی از جنس وزرای قبلی است

۰۸ آذر ۱۳۹۳ | ۱۲:۴۱ کد : ۱۰۳۷۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۰۶
دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری گفت: شهادت می دهم در وزارت علوم هیچ باند و حلقه ای امور را قبضه نکرده است. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جهانگیری در آیین تکریم دکتر محمدعلی نج...
دکتر جهانگیری: دکتر فرهادی از جنس وزرای قبلی است
دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری گفت: شهادت می دهم در وزارت علوم هیچ باند و حلقه ای امور را قبضه نکرده است.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جهانگیری در آیین تکریم دکتر محمدعلی نجفی سرپرست سابق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معارفه دکتر محمد فرهادی وزیر جدید این وزارتخانه افزود: وزارت علوم تاکنون پنج وزیر و دو سرپرست داشته و این طبیعی است که مراسم متعددی برای آن برگزار شود و ما نیز در این مراسم شرکت کنیم.
وی تصریح کرد: این معرفی های پی در پی نشان از جایگاه مهم آموزش عالی و نگاه ویژه رئیس جمهور و دولت به این وزارتخانه دارد.
معاون اول رئیس جمهوری با طرح این سوال که چرا دولت اصرار دارد مدیریت این بخش همخوان و همسو با نظر دانشگاهیان انتخاب شود، گفت: توسعه علمی پیش نیاز توسعه پایدار و همه جانبه کشور است و دانشگاهیان باید مشارکت فعالی در این فرآیند داشته باشند.
وی با بیان این که دکتر نجفی در مدت سرپرستی بر وزارت علوم با توان تدبیر و مدارا توانست قلب های دانشگاهیان را به خود جلب کند، خاطرنشان کرد: مدیریت عالی و موفق وی در مدت سه ماه بر وزارت علوم توانست مسائل مهمی را از این دستگاه حل کند که یکی از آنها بورسیه های تحصیلی بود که حتی منتقدین هم تشکر کردند.
دکتر جهانگیری یادآور شد: دکتر نجفی به رغم بیماری پس از دکتر رضا فرجی دانا وزیر پیشین علوم این مسئولیت را پذیرفت با فاصله 30 ساله به سرعت به شناخت واقعی از این دستگاه دست یافت و در حفظ نیروهای توانا و دفاع از آنها هم کوتاهی نکرد.
وی افزود: اگرچه دولت نتوانست از همراهی رسمی وی در سمت وزارت علوم بهره بیشتری ببرد و دو شخصیت دیگر هم در میانه راه بازماندند، اما با قبول مسئولیت دکتر فرهادی گره بسته از این وزارت باز شد.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: دکتر فرهادی از آغاز در صدر نامزدهای وزارت علوم بود و سرانجام چاره ای جز قبول مسئولیت نداشتند و بعد از 29 سال با رای قاطع مجلس به این سمت بازگشتند.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: قطعا با هوشمندی، سلامت نفس و صلابت وزیر جدید علوم، بار این مسئولیت به مقصد خواهد رسید.
معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: دکتر فرهادی از جنس همان سرپرستان و وزیران قبلی است و در تفکر سیاسی، اقتصادی، علمی و مدیریتی با آنها تفاوتی ندارد و خود را موظف به پاسخگویی به نیازهای جامعه علمی و دانشگاهی می داند و با اولویت نگاه علمی بر نگاه سیاسی و امنیتی در دانشگاه ها معتقد است.
وی تصریح کرد: دکتر فرهادی سیاست های دولت را در زمینه مبارزه با فساد و ارتقای کیفیت علمی پیش خواهد برد و نخواهد گذاشت وقفه ای در سیاست های این وزارتخانه پیش آید.
دکتر جهانگیری افزایش سهم علم و فناوری در اقتصاد و درآمد ملی، توسعه علمی و کیفی، تجاری سازی علمی و اجرای سیاست های علمی ابلاغی رهبر معظم انقلاب را از رئوس برنامه های وزیر جدید علوم بیان کرد.
معاون اول رئیس جمهوری با تبریک روز دانشجو و روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: خوشحالم که در این دو روز مهم وزیر علوم در کنار جامعه دانشگاهیان حضور خواهد داشت.
وی با تاکید بر این که توسعه علمی پیش نیاز توسعه پایدار و همه جانبه کشور است، گفت: شرط لازم برای پیشبرد توسعه علمی کشور این است که مشارکت فعال دانشگاهیان در فرآیند توسعه جدی قلمداد شود، این که دانشگاهیان چه می خواهند و دولت و نظام چقدر به این خواسته ها توجه دارد، احترام می گذارد و به آن عمل می کند.
دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: اگر توسعه علمی مسئله مشترک شود و چتر علم بر سیاست و اقتصاد سایه بیندازد و اگر در پرداختن به مسائل جامعه از قواعد و لوازم علمی تبعیت کنیم بدون شک مسیر توسعه در ابعاد و جوانب دیگر هم باز خواهد شد.
وی تاکید کرد: مسئولان و کارگزاران نظام در دولت و مجلس باید به نهادهای علمی و دانشگاهی و همچنین وزارت علوم از منظر توسعه علمی نگاه کنند نه از پنجره سیاست.
معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری این که هیچ کدام از اقدامات مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم جدا از برنامه های دولت نبوده است، اظهارداشت: دولت سیاست های اجرایی را موفق ارزیابی می کند و تاکید دارد که نیازمند عزم علمی برای توسعه کشور هستیم و همه کسانی که قبول مسئولیت کردند و به میدان آمدند، نشان دادند که این چنین فکر می کنند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: مدیران باتجربه، دلسوز و دانشمند از ابتدای دولت تاکنون به خواست خانواده دانشگاهی، به دعوت دولت تدبیر و امید نه نگفتند، گاه جفا دیدند اما وفا کردند و به سرمایه های اخلاقی دانشگاه و دولت افزودند که از دکتر جعفر میلی منفرد گرفته تا امروز دکتر فرهادی منظومه موزون از اخلاق، دانش و توانمندی هستند و در این یک سال و نیم همه مردم و جامعه فهیم دانشگاهی به خوبی دریافتند که هیچ کدام از این مدیران با تجربه به دنبال پست و شهرت نبودند.
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 اشاره کرد و افزود: رئیس جمهوری با این که خود در مسئله هسته ای تسلط کافی دارد، اما تیم مذاکره کننده قوی انتخاب کرد تا قادر باشد در برابر قوی ترین تیم های دیپلماسی جهان از دستاوردهای علمی و حقوق ملت ایران دفاع کند و صرفا به خواندن بیانیه اکتفا نکند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: مدیریت رئیس جمهوری در چهارچوب خطوط قرمزی که رهبر معظم انقلاب ترسیم کردند، توانست ما را به موفقیت های خوبی برساند.
وی، تثبیت حقوق ملت و دستاوردهای هسته ای و همچنین برداشته شدن تحریم های ظالمانه را از جمله سیاست های دنبال شده در این مذاکرات بیان کرد و گفت: دیگر کسی نمی تواند بگوید که برای پذیرش نظرات گروه 1+5 باید ایران را تهدید کرد، در دنیا کسی تردید ندارد که فناوری هسته ای از جمله غنی سازی باید در خاک کشور انجام شود.
جهانگیری ادامه داد: دنیا می داند و باید بداند که تحریم راه نادرستی بوده که علیه ملت ایران انتخاب شده است و کسی تردید ندارد این تحریم های ظالمانه باید برداشته شود.
وی افزود: کشورهای مذاکره کننده فهمیدند که راه حل موضوع هسته ای راه گفت و گو، منطق و استدلال است، به رغم توافقی که در بخش های وسیعی انجام شد کشورهای مذاکره کننده برای توافق جامع نیازمند تمدید دوره مذاکرات بودند.
وی با یادآوری بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در جمع اقشار مختلف بسیج و اعضای مجمع عالی بسیج مستضعفین، ادامه داد: این بیانات موید این است که مسیر دولت در مذاکرات مورد تایید است و دولت هم در مسیری گام برخواهد داشت تا به قرار عادلانه و عاقلانه دست یابد، لذا تصور می کنیم که انشاء الله راهی که تاکنون با پشتیبانی رهبر معظم انقلاب رفته ایم در زمان کوتاه تر از آنچه که تمدید شده است به تفاهم خوبی برسیم و تحریم های ظالمانه برطرف شود.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به مسائل اقتصادی و توفیقات دولت در این زمینه اظهار داشت: کنترل تورم در شرایطی که حذف نرخ ارز رسمی 1226 تومان و اجرای فاز دوم هدفمندی که در یکسال هر دوی آن ها به تنهایی قادر بود بر تورم کشور بیفزاید، تورم از 42 درصد به حدود 17 درصد رسانده ایم که برای حتی برخی سازمان های بین المللی به عنوان مهم ترین دستاورد دولت در زمان کوتاه، اعلام شد.
دکتر جهانگیری افزود: در بخش خروج غیرتورمی از رکود مصوبات خوبی داشتیم، در دولت جهت گیری هایی در حمایت از صادرات غیر نفتی، حمایت از تولید داخلی، جهت گیری منابع بانکی به سمت سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، بهبود فضای کسب و کار بخشی از این مصوبات در قالب لایحه ای در مردادماه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.
وی ادامه داد: مجلس یک فوریت این لایحه را تصویب کرد اما هنوز این لایحه از مجلس به دست دولت نرسیده است و انتظار داریم مجلس محترم این لایحه ای که در خروج از رکود به دولت کمک جدی می کند و بخش زیادی از مشکلات مردم را برطرف می کند، در اختیار ما قرار دهد.
معاون اول رئیس جمهوری به سیاست اقتصاد مقاومتی ابلاغی از رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: رویکرد ما به اقتصاد مقاومتی به عنوان یک نیاز جدی امروز و آینده ایران است ، برخورد با اقتصاد مقاومتی شعاری نیست و باید با چارچوب علمی با آن رفتار کرد.
وی خاطر نشان کرد: اقتصاد مقاومتی با تدوین برنامه هایی که شده است انشاء الله به راهکاری تبدیل خواهد شد که اقتصاد کشور را در برابر تکان هایی که از خارج به کشور وارد شود مقاوم سازد، در همین مقطعی که مبادلات تجاری به دلیل تحریم های بین المللی به ظاهر کم شده است، اقتصاد مقاومتی حدود 150 میلیارد دلار مبادله دارد و در ردیف اقتصادهای بزرگ دنیا محسوب می شود.
معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: دو رویکرد مهمی که به اقتصاد مقاومتی در سیاست های کلی پرداخته شده است درون زا و برون نگر بودن آن است، درون زایی به معنای استفاده از تمام ظرفیت های کشور است و برون نگر به معنای آن است که در تعامل با دنیا بتواند رشد و پویایی خود را به دست آورد.
گفتنی است در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین محمدیان نماینده ولی فقیه در دانشگاه ها، دکتر  سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس جمهوری، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهوری، دکترحداد عادل، قاسم جعفری، عبدالرضا عزیزی و الیاس نادران نمایندگان مجلس شورای اسلامی، محمد رضا صادق مشاور رسانه ای رئیس جمهوری، دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، برخی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونان وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی حضور داشتند.