اختراعات و ابتکارات کارآفرینانه دانشگاه جامع علمی – کاربردی مورد حمایت قرار می گیرد

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۷:۲۱ کد : ۱۰۳۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۰۷
اولین جلسه کمیته علمی نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات دانشگاه جامع علمی – کاربردی با حضور دکتر راشدی معاون پژوهش و فناوری و دبیر علمی جشنواره و نمایندگان تام الاختیار معاونت علمی و فناوری ریاست...
اولین جلسه کمیته علمی نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات دانشگاه جامع علمی – کاربردی با حضور دکتر راشدی معاون پژوهش و فناوری و دبیر علمی جشنواره و نمایندگان تام الاختیار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جهاد دانشگاهی، بنیاد ملی نخبگان، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، اداره ثبت اختراعات سازمان اسناد  املاک کشور، سازمان خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حمید راشدی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی و کاربردی و دبیر این جشنواره  با اعلام این خبر و تصریح اینکه توجه به دانش فناوری و ترویج اختراعات و نوآوری ها از منویات رهبر معظم انقلاب است  اظهار داشت: جشنواره  ملی اختراعات و ابتکارات  دانشگاه جامع علمی و کاربردی از تاریخ 14 تا 18 مهرماه و به مناسبت سال روز تاسیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی و با عنوان جشنواره  شهید تهرانی مقدم در تهران برگزار می شود
دبیر علمی جشنواره  با اشاره به مصوبات این جلسه دستاورد های ان را گامی در جهت تولید ثروت و توسعه کارافرینی در کشور دانست و تصریح کرد: دانشگاه جامع علمی و کاربردی بیش از 800 هزار دانشجو و 50 هزار استاد مدرس دارد و  رویکرد اصلی  اولین جشنواره  ملی اختراعات و ابتکارات  بر اساس تجاری سازی و نیاز های نوآورانه و کارآفرینانه دانشگاه  است؛ بنابراین سمت و سوی جشنواره نیز  در جهت تجاری سازی  و کارآفرینی خواهد بود.
 وی با تاکید بر اینکه برگزاری این جشنواره بر اساس ماموریت دانشگاه جامع علمی -کاربردی  توسعه نوآوری ها، اختراعات و ابتکارات خواهد بود افزود: اختراعاتی که توسط بنیاد ملی نخبگان به تأیید علمی برسد از تسهیلات سطح3بنیاد بهره مند خواهند شد.
همچنین سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران ضمن اعتبارسنجی اختراعات،گواهینامه تأییدیه علمی به اختراعات منتخب اعطا می نماید.
دکتر راشدی از تفاهم این دانشگاه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص حمایت از برگزاری کارگاه های آموزشی مالکیت فکری خبرداد وگفت در این جشنواره بیش از 10 عنوان کارگاه آموزشی با همکاری جهاد دانشگاهی برگزار خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه برگزاری این جشنواره بر اساس ماموریت دانشگاه جامع علمی -کاربردی  توسعه نوآوری ها، اختراعات و ابتکارات خواهد بود افزود: دانشگاه پتانسیل های فراوانی دارد از این رو تلاش برای برگزاری این جشنواره نشانگر توجه جدی بر امر تجاری سازی اختراعات و توجه به کارآفرینی است به طوری که اختراعاتی که موفق به کسب تایید داوران شوند برای حمایت های مالی و تسهیلاتی معرفی می شوند.
مهندس سید محموداسفندفرد مسئول اختراعات دانشگاه جامع علمی و کاربردی و دبیر اجرائی این جشنواره نیز  با اشاره به برگزاری نمایشگاههای مختلف در کنار این جشنواره خاطرنشان کرد:‌ برگزاری نمایشگاه اختراعات، برگزاری نمایشگاه ابتکارات، برگزاری بورس ایده، داوری و ارزیابی علمی اختراعات، ابتکارات ، انتخاب مخترعان برتر، برگزاری مسابقات نمایشی روباتیک، کارگاههای آموزشی و ... از برنامه های دیگر این جشنواره خواهد بود.
اسفندفرد افزود: بسیاری از نهاد های علمی و اجرائی از جمله معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران، اداره مالکیت صنعتی، بنیاد علمی نخبگان شهرداری تهران و صندوق حمایت از پژوهشگران و ... در برگزاری این جشنواره مشارکت خواهند کرد.
دکتر الیاسی رئیس اداره ثبت اختراعات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این باره گفت: در این جشنواره ابتکارا تی که توسط داوران سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تائید شوند فرایند ثبت آنها توسط این سازمان انجام می شود.
دکتر کامران باقری عضو هیات علمی پژوهشگاه صنعت نفت نیز با اشاره به علمی و کاربردی بودن دانشگاه جامع علمی- کاربردی گفت: این دانشگاه بیش از هر دانشگاه دیگری ظرفیت تولید، ثبت و توسعه اختراعات، ابتکارات و نوآوری های کارآفرینانه دارد.
دکتر افراسیابی معاون بنیاد نخبگان استان تهران نیز بر ارائه تسهیلات به برگزیدگان نخستین جشنواره ملی اختراعات و ابتکارات دانشگاه جامع علمی – کاربردی تاکید کرد و اظهار داشت: بنیاد نخبگان چتر حمایتی خود را برای حمایت از نوآوری، اختراع و توسعه کارآفرینی بیش از گذشته دنبال می کند.
گفتنی است نمایندگاه بسیاری از دستگاههای ذیربط در اولین نشست تخصصی این جشنواره حضور داشتند و به ارائه دیدگاههای تخصصی خود پرداختند.