دکتر امید بر ضرورت تأسیس بنیادهای حامی علم و فناوری در پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی تأکید کرد

۲۸ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۵ کد : ۱۰۳۰۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۸۵۶
دکتر محمدحسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و قائم مقام وزیر در ستاد خیرین بر ایجاد بنیادهای حامی علم و فناوری در پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی تأکید کرد. به گزارش روابط عمومی...
دکتر امید بر ضرورت تأسیس بنیادهای حامی علم و فناوری در پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی تأکید کرد
دکتر محمدحسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم و قائم مقام وزیر در ستاد خیرین بر ایجاد بنیادهای حامی علم و فناوری در پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر امید در نشست مدیران روابط عمومی پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی که در محل این وزارتخانه برگزار شد درخصوص شناخت مردم از پارک‌های علم و فناوری و اقداماتی که در پارک‌ها انجام می شود اظهار داشت: وظیفه شما مدیران روابط عمومی اطلاع رسانی و توجیه مردم است و بخش مهم آن این است که مسئولان در سطح استان‌ها و کشور از پیشرفت‌ها و دستاوردهای مراکز رشد، شرکت‌های دانش بنیان و فعالیت‌های انجام شده مطلع شوند.
دکتر امید درخصوص لزوم نگاه ویژه به پارک های علم و فناوری خاطرنشان کرد: در سال گذشته در بحث اعتبارات برای بودجه پارک‌های علم و فناوری و مراکز پژوهشی 2 مدل متفاوت نسبت به مدلی که برای دانشگاه‌ها بود در نظر گرفته شد که این امر منجر به رشد 27 درصدی بودجه پارک‌های علم و فناوری در بودجه سال جاری شد.
وی تصریح کرد: روابط عمومی‌ها هم اکنون در دنیا نقش بازاریابی را نیز برای مؤسسات ایفا می‌کنند و به نوعی موسسه ذی‌ربط را به مجامع و مخاطبان مختلف و بازارها معرفی می‌کنند.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه امکان تکمیل همه زیرساخت‌های مورد نیاز آموزش عالی از سوی دولت وجود ندارد گفت: در حوزه آموزش عالی بیش از 5/2 میلیون متر مربع پروژه نیمه کاره وجود دارد که تکمیل این پروژه ها نیاز به 4هزار میلیارد تومان سرمایه و بیشتر از 10 سال زمان است.
وی افزود: در 2 سال گذشته تلاش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر این بود که از کمک خیرین استفاده کند و اقبال خیرین به مجموعه آموزش عالی نیز بسیار خوب بوده است و سبب شده بسیاری از پروژه‌های به زمین مانده تکمیل شود.
دکتر امید، فرهنگ وقف را فرهنگی مترقی دانست و گفت: در آموزش عالی این امر بیش از 700 سال قدمت دارد و هم اکنون اکثر دانشگاه ها و برخی از پارک های علم و فناوری در زمینه استفاده از ظرفیت‌های خیرین موفق بوده‌اند و تعدادی از آن‌ها بنیاد حامی علم و فناوری تشکیل داده‌اند. این بنیادها، بنیادهایی مردم نهاد و غیردولتی هستند که در آنها خیرین و معتمدان منطقه دور هم جمع می‌شوند تا به توسعه و تقویت آموزش عالی کمک کنند.
وی تصریح کرد: هم اکنون بیش از 100 هزار مترمربع پروژه توسط خیرین آموزش عالی در دست تکمیل است و در کشور ما این ظرفیت وجود دارد که با کمک مردم، خیرین و واقفین همه نیازهای آموزش عالی در بخش زیرساختی را مرتفع کنیم.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در خاتمه افزود: در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ستاد خیرین تمام سیاست های مربوط به حوزه خیرین را هماهنگی و ساماندهی می‌کند. با هدایت این ستاد، بنیادهای خیرین در سراسر کشور شکل گرفته و همچنین بنیاد حامیان علم و فناوری ایران که هماهنگ کننده کمک ها به مجموعه آموزش عالی کشور است در وزارت کشور به ثبت رسیده و قرار است در دانشگاه‌ها، مؤسسات پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری شعبه داشته باشد.
گفتنی است در این نشست علاوه بر جلسه پرسش و پاسخ، کارگاه آموزشی تبدیل ایده به ثروت و ارزآوری نیز برگزار شد.