دکتر امید : خیرین آموزش عالی ازمعافیت مالیاتی برخوردار هستند

۲۴ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۲ کد : ۱۰۲۸۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۳۵۴
دکتر محمدحسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه بنیاد خیرین حامی آموزش عالی اوایل سال آینده تشکیل می‌شود گفت: بخشنامه معافیت مالیاتی خیرین دانشگاه‌ها در تاریخ 4 اسفندماه به...
دکتر امید : خیرین آموزش عالی ازمعافیت مالیاتی برخوردار هستند
دکتر محمدحسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه بنیاد خیرین حامی آموزش عالی اوایل سال آینده تشکیل می‌شود گفت: بخشنامه معافیت مالیاتی خیرین دانشگاه‌ها در تاریخ 4 اسفندماه به حوزه‌های مالیاتی کل کشور ابلاغ شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر امید با بیان اینکه معافیت مالیاتی مذکور در ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم پیش‌بینی شده بود، تصریح کرد: مشکل این بود که ادارات کل مالیات استان‌ها و ادارات دارایی شهرستان‌ها زیر بار اجرای این مصوبه نمی‌رفتند و قبول معافیت مالیاتی خیرین را به گواهی و تأیید وزارت علوم موکول می‌کردند و این در حالی است که وزارت علوم مستقیما در رابطه بین خیرین و دانشگاه نقش چندانی نداشت و به‌ همین دلیل خیرین از معافیت مالیاتی بهره‌مند نمی‌شدند.
وی افزود: اخیرا با پیگیری و رایزنی‌هایی که با سازمان امور مالیاتی انجام‌ شد، بخشنامه‌ای از طرف سازمان امور مالیاتی به مجموعه حوزه‌های مالیاتی سراسرکشور ابلاغ شد که براساس آن دانشگاه‌ها با ارسال گواهی به همراه مدارک و مستندات لازم می‌توانند خدمات خیرین در مجموعه آموزش عالی در حوزه خود را گواهی کنند که این گواهی به منزله گواهی وزارت علوم خواهد بود.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان اینکه برطرف کردن این مشکل نزدیک به یک سال طول کشید، ادامه داد: با این ابلاغ از سوی دانشگاه‌ها به حوزه‌های مالیاتی مربوط، مشکل معافیت مالیاتی خیرین برطرف خواهد شد و اگر دانشگاه‌ها تأیید کنند که یک خیر، بخشی از درآمدهای خود را صرف امور خیریه در دانشگاه کرده است، آن بخش از درآمدهای خیر مذکور از مالیات معاف می‌شود.
وی در مورد آخرین اقدامات انجام‌شده در خصوص اجرای حسابداری تعهدی نیز گفت: آخرین قدم‌ها در مورد این طرح تا چند روز آینده برداشته می‌شود و آیین‌نامه آن طی چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.