دکتر اخباری: پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه میزان اشتغال دانش آموختگان دانشگاه به ۸۵ درصد برسد

۰۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۹:۲۶ کد : ۱۰۲۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۰۸
دکتر محمد اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در دیدار با اصحاب رسانه  گفت: ٧٦درصد دانش‌آموختگان این دانشگاه شاغل هستند. علاوه‌ بر این در برنامه ششم پیش بینی شده که میزان اشتغال دانش آموختگان د...
دکتر محمد اخباری رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در دیدار با اصحاب رسانه  گفت: ٧٦درصد دانش‌آموختگان این دانشگاه شاغل هستند. علاوه‌ بر این در برنامه ششم پیش بینی شده که میزان اشتغال دانش آموختگان دانشگاه به 85 درصد برسد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه افزود: این دانشگاه به عنوان دانشگاه نسل سوم و بزرگ ترین دانشگاه نظام مهارتی کشور در حال فعالیت است. طبق آخرین آمار گزارش شده نزدیک به 360 هزار دانشجو در دوره‌های کاردانی و کارشناسی مهندسی فناوری در دانشگاه علمی کاربردی مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر این در پذیرش مهرماه این دوره‌ها 112 هزار دانشجو در دوره کاردانی و 71 هزار دانشجو در دوره کارشناسی تاکنون ثبت نام کرده‌اند.
وی در ادامه گفت :دانشگاه جامع علمی کاربردی تنها دانشگاه نظام مهارتی از نظر تقاضامحور بودن است. این دانشگاه بر مبنای آنالیز شغلی، رشته‌ها را تدوین می کند و تاکنون 800 رشته در این دانشگاه بر همین مبنا تدوین شده‌ است.
دکتراخباری در ادامه بیان داشت: هر رشته‌ای که در این دانشگاه تدوین می‌شود 4 شغل را پوشش می‌دهد و از آنجایی که تاکنون 800 رشته در این دانشگاه تدوین شده، 320 شغل توسط این دانشگاه پوشش داده شده‌ است.
وی با اشاره به موضوع تجاری سازی علم گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی در بحث تجاری سازی علم و خوشه‌های فناوری از سال 94 ،‌فعالیت خوبی داشته و در نخستین جشنواره اختراعات که سال گذشته برای نخستین بار در این دانشگاه برگزار شد نزدیک به 140 طرح به مرحله داوری رسید که از این تعداد 24 طرح به مرحله تجاری سازی راه پیدا کرد 60 درصد رشته‌های این دانشگاه مهارتی و 40 درصد رشته‌ها در نظام نظری هستند. بر همین مبنا دانشجویان این دانشگاه دارای 480 ساعت کارورزی و 32 ساعت کاربینی هستند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به تصویب سند راهبردی دانشگاه جامع علمی کاربردی در سال 94 توسط هیئت امنای این دانشگاه گفت: تصویب این سند به دانشگاه کمک می کند در جهت پیشبرد اهداف خود قدم بردارد.
دکتراخباری در ادامه سخنان خود از توسعه دیپلماسی علمی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت و اظهار کرد: در سال 94 طبق سیاست وزارت علوم تعامل دانشگاه جامع علمی کاربردی با کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه گسترش یافت. دانشگاه جامع علمی کاربردی توانست از تخصص استادان دانشگاه‌های آلمان و اتریش بهره بگیرد و با 20 دانشگاه برتر آلمان درجهت افزایش تجربه و برگزاری دوره‌هایی برای مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی توسط مدرسان این دانشگاه وارد تعامل شود.
وی تصریح کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی با کشور افغانستان تفاهم‌نامه‌هایی را در جهت افزایش تعاملات بین‌المللی امضا کرده است. همچنین تفاهمات اولیه برای گسترش تعامل با کشور عراق نیز به امضا رسیده که قرار است طی سفر وزیر آموزش عالی این کشور به ایران این تفاهم ها نهایی شود.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی در ادامه با بیان اینکه مدرسان این دانشگاه از جهات صلاحیت عمومی و تدریس مورد ارزیابی قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: کدهای مدرسانی که صلاحیت لازم را نداشته باشند غیرفعال می‌شود و افرادی که کد مدرسی آن‌ها فعال است باید در دوره‌های مهارتی و آزمون شرکت کنند و چنانچه نتوانند نمره لازم را کسب کنند کد آن‌ها نیز غیرفعال می‌شود ، تاکنون حدود 130 هنر از هنرهای بومی استان‌ها که در حال از بین رفتن بود شناسایی شده و امیدواریم با راه‌اندازی دوره‌هایی اقداماتی در راستای مشاغل غیردولتی انجام دهیم. دکتراخباری پیرامون رتبه‌بندی واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز گفت: مرحله خودآزمایی رتبه‌بندی مراکز آموزش علمی کاربردی به پایان رسیده و اکنون در اواخر مرحله راستی آزمایی این واحدها قرار داریم و برای رتبه بندی مراکز آموزش علمی کاربردی 225 شاخص تعیین شده که هر شاخص دارای وزنی بوده که پس از انجام راستی آزمایی به هر شاخص توسط نرم افزار وزن داده شده و رتبه بندی براساس آن انجام می‌شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: نتایج رتبه بندی واحدهای دانشگاه جامع علمی کاربردی تا اواخر فروردین ماه اعلام شده و پذیرش مهرماه این دانشگاه براساس نتایج رتبه بندی انجام می‌شود.