دکتر احمدی: استان‌ها باید برای هزینه‌کرد اعتبارات پژوهشی و آمایش علم و فناوری منطقه برنامه داشته باشند

۲۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۵ کد : ۱۰۲۵۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۲۱
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با تأکید بر پایش توانمندی و آمایش علم و فناوری استان‌ها گفت: نیازمندیم تمامی استان‌ها محوریت فعالیت‌هایشان علم و فن...
دکتر احمدی: استان‌ها باید برای هزینه‌کرد اعتبارات پژوهشی و آمایش علم و فناوری منطقه برنامه داشته باشند
دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با تأکید بر پایش توانمندی و آمایش علم و فناوری استان‌ها گفت: نیازمندیم تمامی استان‌ها محوریت فعالیت‌هایشان علم و فناوری شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر احمدی در نشست استانی هفته پژوهش و فناوری اظهار داشت: یکی از فعالیت‌های اساسی که از سال گذشته آغاز شد، تعامل و هماهنگی با استانداران درخصوص امر پژوهش بود تا در استان‌ها امر پژوهش را به صورت هماهنگ و همه جانبه داشته باشیم و در این راستا نیاز است همه بتوانند نقش خود را به درستی ایفا کنند.
وی افزود: هدف این است که هر استان تلاش کند توانمندی و ظرفیت‌های خود را عرضه کند و تقاضاهای استانی را نیز تحریک کرده تا هم عرضه و هم تقاضا را در استان‌ها شاهد باشیم. بدین معنی که هم توانمندی‌های پژوهشی را که در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و فناوری انجام شده و در کنار آن ظرفیت‌هایی که می‌تواند دانشگاه‌ها را درگیر کند، یعنی صنعت و دستگاه های متقاضی نیز وارد صحنه شوند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: اگر در استان‌ها مراکز آموزشی، پژوهشی و دستگاه‌های مختلف با تمام وجود وارد صحنه شوند، بسیاری از مشکلاتی که از لحاظ فهم و  فرهنگ پژوهش در کشور داریم خود به خود بهبود می‌یابد و سبب می‌شود فرهنگ پژوهش در لایه های پایینی و میانی گسترده و نهادینه شود.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 24 استان با تمام توان وارد شدند افزود: انتظار داریم امسال در یک صحنه رقابتی شاهد فعالیت‌ قوی‌تر همه استان‌ها باشیم و همان طور که در مرکز حدود شش حوزه کاری داریم در استان‌ها هم این حوزه ها را داشته باشیم.
دکتر احمدی اظهار امیدواری کرد که تجلیل از پژوهشگران در استان‌ها نیز برگزار شود و شاهد فعالیت‌های فرهنگی با هماهنگی سازمان صدا و سیما و مراکز ذیربط در استان‌های مختلف باشیم تا افراد، گروه‌ها، انجمن‌های مختلف و قطب‌های علمی در استان‌ها ضمن حضور بتوانند توانمندی، محصولات و برنامه‌هایشان را عرضه کنند.
وی عنوان کرد: امید است بحث مربوط به جشنواره دانش‌آموزی و ارائه محصولات تجاری شده را در استان‌ها نیز شاهد باشیم.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری با اشاره به اینکه بحث ایده‌های برتر را امسال با گستردگی بیشتر برگزارمی کنیم ، افزود: همچنین  در این راستا کارگاه‌هایی نیز در جهت تجاری‌سازی نحوه عرضه محصولات به بازار تقاضا در کنار نمایشگاه‌های هفته پژوهش و فناوری برپا می شود.
وی با تأکید بر اینکه پارک‌های علم و فناوری استانی و مراکز رشد باید در هفته پژوهش و فناوری امسال به صورت فعال عمل کنند گفت: هدف این است که در هفته پژوهش و فناوری شور و نشاطی فراهم شود که همه افرادی که در طول سال کار کردند بتوانند توانمندی‌هایشان را ارائه کنند و فضایی ایجاد شود تا افرادی که توانمندی دارند کارگاه‌های عرضه توانمندی برپا کنند و افراد صاحب فکر و اندیشه درخصوص چالش‌ها و برنامه‌های منطقه در امر پژوهشی، نشست‌های بحث و تبادل نظر برگزار کنند.
دکتر احمدی با اشاره به دائمی شدن قانون 1% تخصیص اعتبارات دستگاه‌ها به مقوله پژوهش، عنوان کرد: امید است این قانون از امور هزینه‌ای صرف، به تملک و دارایی نیز گسترش یابد، البته زمینه آن فراهم شده و مصوبه شورای عالی عتف در این خصوص را داریم که این قانون تبدیل به 1 تا 3% شود.
وی با بیان اینکه تشکیل کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری تصویب شده است افزود: این کارگروه نقش اساسی برای استان‌ها در جهت هزینه‌کرد برنامه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی خواهد داشت.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تصریح کرد: یکی از مسائل اساسی این است که در استان ها برنامه عملیاتی برای هزینه‌کرد اعتبارات پژوهشی داشته باشیم و انتظار داریم در استان‌ها با تمام اجزا و بازیگران به مسئله پژوهش ورود پیدا کنند.
 وی افزود: اگر استانداری‌ها بتوانند اجزای علمی ،پژوهشی و توانمندی‌های علمی استان را تقویت، توانمند و احیا کنند آن استان زنده خواهد بود و این امر محقق نمی‌شود مگر این که دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی نقش موثر در رفع نیازهای روزمره و اساسی منطقه ایفا کنند.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری اظهار امیدواری کرد نشستی با حضور استانداران و روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری، با حضور وزرای کشور و علوم، تحقیقات و فناوری با محوریت علم و فناوری برای مدیریت توسعه کشور برگزار شود.
دکتر احمدی در خاتمه با بیان اینکه در مراحل تدوین برنامه ششم توسعه هستیم تصریح کرد: اگر هر استانی بتواند یک بند برای توسعه استان خود در این مجموعه پیدا کند به طور قطع موفقیت‌هایی حاصل خواهد شد.
وی افزود: امید است با استفاده از این توانمندی‌ها، مدیریت اقتصادی و سیاسی را بر مبنای علم و فناوری پیش ببریم چرا که مبنای توسعه در دنیا در قالب به کارگیری توانمندی و ابزار علمی و فناوری است و بر این اساس است که می‌توانیم حضور مؤثر و فعال در منطقه و دنیا داشته باشیم.