دیدار رئیس دانشگاه الزهرا (س)با وزیر فرهنگ و جنسیت اوگاندا

۱۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۱ کد : ۱۰۱۸۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۴
دکتر انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا (س) و دکتر سیده سوسن مرندی مدیر همکاری های علمی بین المللی این دانشگاه بنا به دعوت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا، در سفر به کامپالا با وزیر ...
دکتر انسیه خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا (س) و دکتر سیده سوسن مرندی مدیر همکاری های علمی بین المللی این دانشگاه بنا به دعوت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا، در سفر به کامپالا با وزیر فرهنگ و جنسیت اوگاندا ملاقات و از دو دانشگاه اوگاندا بازدید کردند .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، هیئت اعزامی دانشگاه الزهرا (س) به همراه اکبر توحیدلو رایزن فرهنگی ج.ا.ا در اوگاندا دردیدار با  دکتر احمد کاوسا سنگندو رئیس دانشگاه اسلامی اوگاندا در مورد همکاری های متقابل دو دانشگاه گفتگو کردند.
همچنین در این دیدار دکتر عدنان علی ادیکاتا رئیس بخش کامپالا دانشگاه اسلامی اوگاندا در معرفی دانشگاه متبوع خود گفت : این دانشگاه در سال 1988 با تعداد 80 دانشجو تشکیل شد و اکنون بالغ بر 11000 دانشجو دارد و دارای 6 دانشکده اصلی تعلیم و تربیت، مطالعات اسلامی و زبان عربی، هنر و علوم اجتماعی، مدیریت، علوم و حقوق می باشد و تا کنون بیش از 12000 دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.
این دانشگاه توسط سازمان کنفرانس اسلامی تاسیس شده است. در این دانشگاه 70درصد دانشجویان را مسلمانان تشکیل داده و 30 درصد مابقی از سایر ادیان هستند.
دکتر خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا (س) نیز در این دیدار بر لزوم همکاری دانشگاه های اسلامی در جهان اسلام تاکید کرد و گفت : پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش زنان در جامعه افزایش داشته و آموزش زنان رشد ویژه ای داشته است به طوری که 60 درصد دانشجویان ایران را خانم ها تشکیل می دهند.
وی در ادامه افزود : دانشگاه الزهرا (س) ویژه بانوان است و در سال 1343 تاسیس شده و این دانشگاه با وسعتی معادل 14هکتار، افزون بر فضای فیزیکی دارای ده دانشکده از جمله فیزیک و شیمی، ریاضیات، علوم زیستی، ادبیات، تربیت بدنی، علوم اجتماعی و مدیریت، هنر، روان شناسی و علوم تربیتی، الهیات و فنی مهندسی همچنین پژوهشکده زنان می باشد.
رئیس دانشگاه الزهرا (س) گفت : این دانشگاه دارای350 عضو هیئت علمی است که بیش از دو سوم این تعداد را خانم ها تشکیل می دهندواکنون این دانشگاه بیش از 10هزار دانشجو در اکثر رشته ها دارد و بیش از چهل درصد این دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند .
هیئت اعزامی دانشگاه الزهرا (س) در ادامه سفر خود به اوگاندا از دانشگاه بوساگو در شهر ایگانگا بازدید و در مورد همکاری های دوجانبه دو دانشگاه گفتگو کردند .
 دکتر فرانک نابویسو رئیس دانشگاه بوساگو اوگاندا در این دیدار گفت :  ما از ارتباطات علمی و دانشگاهی دو کشور و دو دانشگاه استقبال می کنیم و در پی توسعه روابط علمی و آکادمیک با جمهوری اسلامی ایران هستیم.
وی در ادامه گفت : دانشگاه بوساگو غیر انتفاعی است و در سال 1999 تشکیل شده است و اکنون از کشورهای شرق آفریقا مثل کنیا، تانزانیا، رواندا، بروندی، سودان جنوبی، کنگو، و نیجریه و اوگاندا بالغ بر 3000 دانشجو دارد. این دانشگاه دارای 6 شعبه در مناطق مختلف از جمله ایگانگا(دو مرکز)، کامولی، پالیسا، جینجا و کالیرو است دانشکده های این دانشگاه عبارتند از : حقوق، - علوم انسانی، بازرگانی و مدیریت، - علوم و تکنولوژی، - تعلیم و تربیت، هنر و مطالعات حرفه ای، - علوم بهداشتی، - تحصیلات تکمیلی می باشد و در نظر دارد رشته الهیات را در سال جاری راه اندازی کند .
وی در پایان سخنان خود اعلام آمادگی کرد که در زمینه تبادل استاد، دانشجو و کارکنان بخش های علمی با دانشگاه الزهرا (س) همکاری های دانشگاهی داشته باشند.
دکتر خزعلی نیز در این دیدار از این که مسئولان این دانشگاه در پی توسعه روابط علمی و آکادمیک هستند تشکر کرد .

( ۱ )