دومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۴۱ کد : ۱۰۱۶۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۰۰
دومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران به عنوان بزرگ ترین گردهمایی آب کشور، از دوم تا چهارم شهریورماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دبیر این کنگ...
دومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران به عنوان بزرگ ترین گردهمایی آب کشور، از دوم تا چهارم شهریورماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،دبیر این کنگره ملی گفت: اگر به بحران آب در کشور توجه نشود بسیاری از معضلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت.
دکتر جهانگیر عابدی کوپایی با اشاره به قرارگیری کشور در اقلیم خشک و نیمه خشک و نیز اهمیت تولید محصولات کشاورزی بعنوان اولویتی اجتناب ناپذیر برای حفظ امنیت غذایی کشور افزود: به دلیل سهم بالای مصرف آب در این بخش، مدیریت و برنامه ریزی علمی و عملی در آبیاری و زهکشی، نقش مؤثری در کاهش فشارهای وارده به منابع آب ایفا می کند.
وی با تأکید بر لزوم ارائه راهکارهای مطمئن، دقیق و پایدار برای مواجه با این چالش ملی تصریح کرد: جامع‌نگری و همگرایی بخش‌های علمی و اجرایی کشور در حوزه آب از طریق گفتمان علمی در همایش های علمی میسر خواهد بود.
دبیر اجرایی این کنگره ملی گفت: این کنگره با همکاری انجمن آبیاری و زهکشی ایران، کمیته ملی آبیاری و زهکشی ایران و کمیته منطقه ای آبیاری و زهکشی زاینده رود و با حمایت استانداری اصفهان، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و شهرداری اصفهان، و نیز مشارکت نهادها و شرکت های دولتی و خصوصی و با مشارکت بیش از 20 مرکز علمی و دانشگاهی برگزار خواهد شد.
دکتر مهدی قیصری با بیان این که تمام متخصصان بخش آب کشور با هدف بررسی مشکل بحران آب به ویژه در بخش کشاورزی و فضای سبز و بستر سازی برای ارایه راهکارهای اجرایی در این کنگره ملی شرکت می کنند، اضافه کرد: برگزاری 16همایش مستقل علمی، چهار نشست تخصصی بخش های علمی و اجرایی، نمایشگاه های فنی و صنعتی آب و آبیاری، کارگاه های علمی- اجرایی- حرفه ای، جشنواره فرهنگی هنری رسانه ای آب و بازدیدهای علمی تفریحی از جمله بخش های این کنگره می‌باشد.
دبیر علمی دومین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران نیز16 همایش مستقل پیش بینی شده در این کنگره را در راستای شش محور کلی توصیف کرد و افزود: شش محور اصلی این کنگره درخصوص بررسی ابعاد فنی و علمی طرح هایی چون طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، مدیریت و بهره وری آب - انرژی در کشاورزی، سامانه های آبیاری و زهکشی و اثرات زیست محیطی آبیاری با آب های نامتعارف، کاربرد فناوری های نوین در مدیریت منابع آب و آبیاری و زهکشی، بررسی ابعاد فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی در آبیاری و زهکشی خواهد بود.
دکتر محمد شایان نژاد نشست های تخصصی این کنگره را جامع نگر توصیف کرد و ادامه داد: این نشست ها با چهار موضوع راهکارهای احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، راهکارهای افزایش بهره وری آب-انرژی در کشاورزی، چالش های پیش رو و راهکارهای توسعه سیستم های نوین آبیاری و چشم انداز توسعه کشت های گلخانه ای در کشور به گونه ای برگزار می شود که محورهای کنگره را پوشش دهد.
وی با بیان این که مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه این کنگره 16 تیرماه و آخرین مهلت ثبت نام 15 مردادماه می باشد افزود: علاقه مندان به منظور ثبت نام وکسب اطلاعات بیشتر می توانند به وب سایت های کنگره به نشانی www.iaidm.ir  یا www.iaidm.iut.ac.ir مراجعه یا با دبیرخانه کنگره به شماره 33913349 تماس حاصل کنند.