دومین کنفرانس ملی اویونیک در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

۲۶ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۸ کد : ۱۰۱۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۶۰
دومین کنفرانس ملی اویونیک، باحضور روسای سازمان صنایع هوایی و سازمان هواپیمایی کشور، اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه های کشور، پژوهشگران و کارشناسان این حوزه با هدف ارائه آخرین دستاوردهای علمی پژوه...
دومین کنفرانس ملی اویونیک، باحضور روسای سازمان صنایع هوایی و سازمان هواپیمایی کشور، اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه های کشور، پژوهشگران و کارشناسان این حوزه با هدف ارائه آخرین دستاوردهای علمی پژوهشگران اویونیک، در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمود مدرس هاشمی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان درمراسم افتتاحیه این کنفرانس، با تبریک ایام دهه فجر، توجه به علم و دانش و رشد فناوری را یکی از مهمترین برکات انقلاب اسلامی دانست و گفت: امروزه گفتمان علم و فناوری در کشور غالب است و بحث از "دولت و اقتصاد دانش بنیان" نشان از جایگاه ویژه این گفتمان در سخنان مسئولان نظام دارد.
وی با تأکید براین که درحال حاضر بار فنی حل مشکلات کشور بر دوش دانشگاه هاست، فعالیت های چشمگیر علمی و پژوهشی دانشگاه های بزرگ در استان اصفهان را موجب افتخارآفرینی برای کشور دانست و افزود: دانشگاه صنعتی اصفهان با سابقه ای کمتر از چهل سال موفق شده تا در میان 400 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد.
دکترمدرس هاشمی تربیت 40 هزار نیروی انسانی متخصص برای بخش های مختلف علمی و صنعتی کشور را بزرگترین دستاورد دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرد و گفت: مجموعه دانشکده ها، پژوهشکده ها و قطب های علمی این دانشگاه درسال گذشته میلادی با تولید یک هزار و 100 مقاله، موجب پیشبرد مرزهای دانش و تولید علم شدند.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان درادامه، ارتباط این دانشگاه با سازمان ها و صنایع گوناگون برای تحقیقات کاربردی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: برای رفع مشکلات صنعت دربخش های مختلف کشور درسال 1392 تعداد 150 طرح تحقیقاتی در این دانشگاه انجام شده است و در حال حاضر نیز محققان دانشگاه صنعتی اصفهان مشغول انجام فعالیت های پژوهشی درشش طرح کلان ملی هستند.
وی طرح ساخت هواپیمای ملی 150 نفره را یکی از مهمترین طرح های علمی کلان کشور عنوان کرد و افزود: درهمین راستا 90 محقق دانشگاه صنعتی اصفهان درقالب فاز نخست این طرح دربخش اویونیک، تاکنون 300 کتابچه فاز طراحی مفهومی را تهیه کرده و نخستین دوره کارشناسی ارشد اویونیک نیز در این دانشگاه راه اندازی شده است.
دکترمدرس هاشمی با تأکید براین که فعالیت درحوزه اویونیک بسیار پیچیده و نیازمند سرمایه گذاری عظیم است، گفت: تحریم های کنونی، نیاز کشور به پیشرفت در این حوزه را دوچندان کرده است.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به دستاوردهای خوب اولین کنفرانس اویونیک، ابراز امیدواری کرد، ارتباط خوب، مبادله تجربیات و ارائه آخرین دستاوردهای علمی محققان کشور دراین کنفرانس موجب دستیابی به اهداف مورد نظر دراین طرح کلان ملی گردد.
درادامه این مراسم، دکتروحید غفاری نیا دبیر دومین کنفرانس ملی اویونیک کشور با تأکید برنقش کلیدی و مهم مهندسی اویونیک درصنایع هوایی، آشنایی جامعه دانشگاهی کشور با مهندسی اویونیک برای هدفمند کردن پژوهش ها دراین حوزه و بررسی ایده های نوآورانه مرتبط با زمینه های برق، الکترونیک، کنترل، مخابرات، ناوبری، سخت افزار و نرم افزار مرتبط با تمامی کاربردهای هوانوردی را از مهمترین اهداف برگزاری این کنفرانس بیان کرد.
وی افزود: با وجود دستاوردهای خوب دراین زمینه، درصورت توجه به ظرفیت های مناسب به کارگیری نشده دانشگاه های کشور می توان پیشرفت های چشمگیری را درحوزه اویونیک کسب کرد.
دکترغفاری نیا تعداد مقالات ارسال شده به دومین کنفرانس ملی اویونیک را 228 مقاله عنوان کرد و گفت: پس از ارزیابی های صورت گرفته از این تعداد، 41 مقاله به صورت پوستر و 61 مقاله نیز در13 نشست تخصصی به صورت شفاهی ارائه خواهد شد.
وی برپایی نمایشگاه دستاوردهای شرکت های صنعتی و دانش بنیان در حوزه اویونیک درحاشیه این کنفرانس را فرصت مناسبی برای ارائه آخرین دستاوردهای اویونیک کشور به علاقمندان دانست و تاکید کرد: پیشرفت در حوزه اویونیک به حمایت بیش از پیش مسئولین و تلاش و پشتکار پژوهشگران این عرصه نیاز دارد.
گفتنی است دومین کنفرانس ملی اویونیک باحضور اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه های کشور، شرکت های زیرمجموعه صنایع هوایی و سازمان هواپیمایی، پژوهشگران، متخصصان، کارشناسان و علاقمندان این حوزه دردانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.