دومین همایش ملی گردشگری و توسعه پایدار در دانشگاه سمنان برگزار شد

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۵۹ کد : ۱۰۱۴۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۰۴
مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی گردشگری و توسعه پایدار با حضور استاندار سمنان، مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مسئولان دانشگاه و دانشجویان رشته گردش...
مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی گردشگری و توسعه پایدار با حضور استاندار سمنان، مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، مسئولان دانشگاه و دانشجویان رشته گردشگری در تالار دانش دانشگاه سمنان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عباس هنر بخش رئوف رئیس دانشگاه سمنان در این همایش ملی گفت: کشور ایران در جاذبه های تاریخی و باستانی رتبه دهم و در جاذبه های طبیعی رتبه پنجم را در جهان دارد .
وی گردشگری را از صنایع عمده و اقتصاد پویای بخشی از کشورها دانست و گفت : بر اساس آمارها در سال 2007حدود 15 میلیون گردشگر خارجی از شهر دبی بازدید کردند در حالی که در سال 2006 تعداد گردشگران خارجی کشورما فقط حدود 750 هزار نفر بودند .
رئیس دانشگاه سمنان با اشاره به ثبت 17 اثر تاریخی کشورمان در فهرست آثار تاریخی جهان گفت : آماده نبودن بسترهای مناسب و زیر ساختها ، بی خبر بودن سرمایه گذراران از قابلیت های گردشگری و اقتصادی، تنش های سیاسی و انتشار اخبار منفی از ایران از جمله دلایل جذب کم گردشگر خارجی در کشور است .
محمد وکیلی استاندار سمنان هم در این همایش ضمن اشاره به وجود قابلیت ها و عوامل رونق گردشگری در کشور برای داشتن اقتصادی پویا و رونق صنعت توریسم گفت: همان طور که از هر 10 تا 15 شغل موجود جهان یک شغل مربوط به گردشگری است باید این قابلیت را در کشور ایجاد کنیم که ما هم سهمی از این اشتغال و همینطور درآمد گردشگری داشته باشیم .
وی با بیان اینکه کشورمان در زمینه فرهنگ و ادبیات و مسائل دینی و اسلامی بسیار غنی است افزود : صنعت گردشگری نه تنها در بخش فرهنگی برای ما یک تهدید نیست بلکه یک فرصت برای صدور این فرهنگ غنی به دیگر کشورهاست .
وی گفت : استان سمنان با توجه به داشتن همه نوع اقلیم و آثار تاریخی و طبیعی بسیار غنی می تواند به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل شود که متاسفانه نتوانستیم هنوز این قابلیت ها و جاذبه های گردشگری را حتی به مردم استان خودمان بشناسانیم .
وکیلی با بیان اینکه توسعه اقتصادی صرفا با امکانات و بودجه های دولتی امکان پذیر نیست گفت : در بخش گردشگری باید همه بسترها را برای بخش خصوصی فراهم کرد تا این صنعت رونق واقعی خود را به دست آورد .
وی افزود : از سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان را داشته باشند حمایت و استقبال می کنیم .
در ادامه این همایش دکتر ولی تیموری مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی خدمات سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور یک میلیارد گردشگر ، یک میلیارد فرصت را شعار امسال بخش گردشگری و میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت : پارسال پنج میلیون گردشگر خارجی از مناطق مختلف کشورمان دیدن کردند و قصد داریم امسال این رقم 13 درصد افزایش یابد .
وی میانگین رشد گردشگری کشور در منطقه را چهار و هشت دهم درصد اعلام کرد و افزود : تعداد گردشگران خارجی در پایان برنامه هفتم باید به 20 میلیون نفر برسد .
دکتر ولی تیموری گفت : برای توسعه و رونق صنعت گردشگری همه دستگاهها و نهادها باید کمک کنند ضمن اینکه سرفصل های آموزشی رشته گردشگری باید به روز و دانشجویان این رشته با بدنه اجرایی سر و کار داشته باشند، مشکلات زیر ساختی و مراکز اقامتی تامین و هزینه بسته های سفر کاهش یابد .
همچنین دکتر علی اکبر امین بیدختی دبیر اجرایی این همایش نیز از ارائه 298 عنوان مقاله به دبیرخانه این همایش خبر داد و گفت :از این تعداد 155 عنوان مقاله با رای هیئت داوران پذیرفته شد که 15 مقاله به صورت سخنرانی در این همایش یک روزه ارائه و بقیه در مجموعه مقالات به چاپ می رسد .
وی اظهار داشت : سهم بسیار ناچیز ایران در صنعت گردشگری نشان دهنده آن است که صنعت گردشگری نتوانسته نقش خود را به عنوان یک عامل توسعه اقتصادی کشور و معرفی ایران به عنوان یک کشور توریستی و فرهنگی به خوبی ایفا کند.
رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه سمنان گفت: این همایش با تاکید بر چالش ها و راهکارهای کاربردی در صنعت گردشگری و در 18 محور برگزار می شود.