دومین همایش ملی روانشناسی مدرسه در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۲ کد : ۱۰۱۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۵۹
دومین همایش ملی روانشناسی مدرسه با حضور معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و کارشناسان و دانشجویان روانشناسی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد...
دومین همایش ملی روانشناسی مدرسه با حضور معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و کارشناسان و دانشجویان روانشناسی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، پروفسور محمد نریمانی رئیس دومین همایش ملی روانشناسی مدرسه با بیان اینکه تصمیم گیری برای برگزاری این همایش با دریافت مجوز مجله علمی و پژوهشی روانشناسی مدرسه در سال 90 و 91 اتخاذ شد، گفت: قبل از اعلام آمادگی ما، دانشگاه علامه طباطبایی اعلام آمادگی کرده بود بنابراین دومین همایش را در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار کردیم.
وی هدف از برگزاری این همایش را احیای رشته روانشناسی مدرسه و تقویت جایگاه روانشناس در مدارس برشمرد و ادامه داد: باید جایگاه روانشناسی در آموزش و پرورش مشخص شود و روانشناسان مدرسه به صورت تخصصی در آموزش و پرورش و مدارس حضور داشته باشند.
نریمانی با بیان اینکه سرفصل روانشناسی مدرسه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری توسط سازمان نظام روانشناسی تدوین شده است، افزود: باید رشته روانشناسی مدرسه تدوین شود و این روانشناسان در مدارس نقش خود را ایفا کنند تا دیگر نیازی به استفاده از رشته های مجاور در مدارس نباشد.
رئیس دومین همایش ملی روانشناسی مدرسه ادامه داد: باید روانشناسان مدرسه در حوزه نظارت، ارزیابی، تشخیص، مشاوره، برنامه ریزی و حتی مسائل پژوهشی نقش آفرینی کنند.
قائم مقام دانشگاه محقق اردبیلی افزود: روانشناسان مدرسه باید کارکردهای دانش آموزی داشته باشند و مشکلات دانش آموزان را شناسایی و رفع کنند.
حجت الاسلام مدبر مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه مکتب اهل بیت متناسب با هر زمان مدرسه ای ایجاد می کرد، گفت: هر امامی با توجه به مقتضیات زمان خود، مدرسه ای ایجاد می کرد که ویژگی های خاص تربیتی خود را داشت.
وی با بیان اینکه مدارس اهل بیت در هر زمان مصلحت خاص خود را داشت، ادامه داد: ائمه و امامان معصوم همه شرایط را در نظر می گرفتند و مدرسه ای مطابق با خواسته ها و مطالبات زمان ایجاد می کردند.
مدبر ادامه داد: روانشناسی را باید به کاربرد در جامعه تبدیل کرد و مدارس از روانشناسان متبحر استفاده کنند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه محقق اردبیلی تصریح کرد: اگر علم روانشناسی در جامعه از بنیه حاکم باشد، می توان جامعه را به سمت موفقیت بیشتر سوق داد.
پروفسور فریبرز درتاج معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران گفت: در نظر داریم هر سال با برگزاری همایش ملی روانشناسی مدرسه، به مسائل مدرسه به صورت جدی پرداخته شود.
وی با بیان اینکه به دلیل اهمیت موضوع روانشناسی مدرسه، برگزاری سالانه این همایش در دستور کار قرار دارد، ادامه داد: در مدارس با مشکلات جدی مواجه هستیم.
معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران گفت: تعداد روزهای مدرسه  در ایران پایین است اما حجم مطالب ارائه شده بیشتر است.
وی اضافه کرد: کتاب های درسی در آموزش و پرورش باید بومی سازی شوند و حجم مطالب ارایه شده متناسب با روزهایی باشد که به مدرسه می روند.
دکتر نادر حاجلو دبیر علمی همایش با بیان اینکه هزار و 44 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده بود، گفت: ارسال این تعداد مقاله به همایش های علمی کم نظیر است.