دومین همایش ملی بیابان در دانشگاه سمنان برگزار شد

۲۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۱ کد : ۱۰۱۳۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۲۸
دومین همایش ملی بیابان با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، جمعی از صاحب نظران، استادان و دانشجویان در دانشگاه سمنان برگزار شد . به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،...
دومین همایش ملی بیابان با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، جمعی از صاحب نظران، استادان و دانشجویان در دانشگاه سمنان برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، این همایش به منظور شناخت بهتر پتانسیل ها و قابلیت های مناطق خشک و بیابانی و تبادل اطلاعات و دانش بین اندیشمندان، صاحب نظران و محققان این حوزه برگزار شد .
بر پایه این گزارش، این همایش در 13 محور شامل فرسایش بادی و ریزگردها، گردشگری و اکوژئوتوریسم، منابع معدنی در مناطق خشک و کویری ، اثرات تغییر اقلیم و سازگاری با آن ، پوشش گیاهی و جنگل­های خشک و نیمه خشک ، کشاورزی پایدار در مناطق خشک و انرژی های تجدید پذیر در مناطق خشک و بیابانی برگزار شد .
496 مقاله به دبیرخانه دومین همایش ملی بیابان رسیده بود که در نشست های دو روزه مطرح و ارائه شد و از این تعداد مقاله 35 مقاله به صورت سخنرانی و 348 مقاله هم به صورت پوستر ارائه شد .
در این همایش رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری  کشور در مراسم افتتاحیه این همایش ملی گفت: به دلیل مصرف بالای سوخت های فسیلی سرانه تولید گاز کربینک ایران در ردیف 10 کشور اول جهان قرار گرفته است.
خداکرم جلالی افزود: سوخت هر گرم بنزین نیاز به 15 گرم اکسیژن دارد.
وی با اشاره به اینکه بشر موزونیت منابع طبیعی را بر هم زده است گفت: پدیده تغییر اقلیم، گرم شدن زمین وکاهش تنوع ریستی و قریب 20 مورد از جمله بیماریهای ناشناخته، سیل، سونامی، آلایندگی هوا، افزایش غلظت ترکیبات کربنی از مشکلاتی است که از بر هم خوردن منابع طبیعی ایجاد شده است.
جلالی با اشاره به نقش پوشش گیاهی در تولید اکسیژن و جذب گازکربنیک اظهار داشت: سطح جنگل های جهان از هشت میلیارد هکتار در دوره سوم زمین شناسی تاکنون با 50 درصد کاهش به چهار میلیارد هکتار رسیده است.وی خاطرنشان کرد : این روند در وضعیت جنگل های ایران نیز صادق است به طوریکه وسعت جنگل های ایران نیز بسیار بیشتر از 14 میلیون و 300 هزار هکتار فعلی بوده است.
جلالی، بر مدیریت اقلیم های متفاوت تاکید کرد و با اشاره به موضوع این همایش افزود: ایران یک درصد خشکی های کشور را شامل می شود دو و دو دهم درصد بیابان های جهان را در خود جای داده است.
وی، وسعت مناطق بیابانی ایران را 32 میلیون و 500 هزار هکتار بیان کرد و گفت: مناطق بیابانی به عنوان یک اقلیم نیازمند مدیریت خاص و مبتنی بر دانش و کار علمی دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی حفظ منابع طبیعی را امری ضروری خواند و گفت: برخورداری از امنیت اکولوژیک بالاتر از امنیت اقتصادی، اجتماعی و ... است.
جلالی همچنین با اشاره به رابطه افزایش قیمت سوخت با بالا رفتن مصرف هیزمی و بوته ای در کشور گفت: با افزایش قیمت سوخت ، مصرف این اقلام 40 درصد افزایش یافته است.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در کشور قریب هشت میلیون مترمکعب سوخت هیزمی و قریب 60 هزار تن سوخت بوته ای هنوز وجود دارد.
استاندار سمنان هم در این همایش با اشاره به کاهش 43 درصدی بارندگی های سال زراعی جاری گفت : این کاهش بارندگی در سال زراعی سال گذشته 50 درصد بوده است .
محمد وکیلی افزود : این کاهش بارندگی باعث کاهش منابع آب زیر زمینی شده و افزایش برداشت ها و گسترش بیابانها را به دنبال داشته است .
وی گفت : این افزایش برداشت ها به اندازه ای زیاد بوده که اگر 250 سال بارندگی داشته باشیم خسارت های وارد شده به منابع آبهای زیر زمینی جبران نخواهد شد .
استاندار سمنان اظهار امیدواری کرد : در این گونه همایش ها راهکارهای عملی و اجرایی برای پیشگیری از گسترش بیابانها توسط محققان دانشگاهی ارائه شود.
معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان نیز در این همایش با بیان اینکه ایران بر روی کمربند خشک قرار گرفته و دو سوم فلات ایران بیابان است خاطرنشان کرد: بحث بر روی کویر و بیابان و مسایل آن باید یکی از نکات کلیدی و مهم برای اندیشمندان باشد.
محمد صارمی زاده بر ضرورت بررسی راهکارهای سازگاری با بیابان و کویر و نیز لزوم شناخت راههای مقابله با پیشروی بیابان گفت: باید از ظرفیت های کویر و بیابان استفاده شود.
معاون استاندار سمنان، شناخت اشتغال و اقتصاد موجود در مناطق بیابانی و کویری ، معادن غنی، صنایع دستی این مناطق و ... را برای دستیابی به توسعه این مناطق ضروری خواند و اظهار داشت: کویر و مناطق بیابانی در توسعه امنیت و مسایل امنیتی نیز بسیار مهم است.
دکتر علی حقیقی معاون پژوهشی دانشگاه سمنان نیز انسانها را مخرب پدیده های طبیعی دانست و بر لزوم مقابله با بیابان و بیابان زایی با اتخاذ تدابیر لازم تاکید کرد.
گفتنی است این همایش دو روزه با معرفی مقاله های برتر به کار خود پایان داد .