دومین جشنواره خلاقیت و نوآوری در هنر اسلامی و صنایع دستی به کار خود پایان داد

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۵:۰۵ کد : ۱۰۰۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۳
بخش مسابقه و نمایشگاهی دومین جشنواره خلاقیت و نوآوری در هنر اسلامی و صنایع دستی با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان دادبه گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رئیس مرکز تحقیقات فرهنگ ، تاریخ و هنر جهان اسل...
بخش مسابقه و نمایشگاهی دومین جشنواره خلاقیت و نوآوری در هنر اسلامی و صنایع دستی با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، رئیس مرکز تحقیقات فرهنگ ، تاریخ و هنر جهان اسلام «ارسیکا» جشنواره خلاقیت و نوآوری تبریز را به مثابه ایجاد یک خانواده فرهنگی بین کشورهای اسلامی خواند و افزود : فرهنگ های مختلفی از کشورهای اسلامی  در این شهر گرد هم آمدند و با فنون هنرهای همدیگر آشنا شده و تبادلات فرهنگی خوبی انجام شد .
معروف افزود: موزه ای از آثار هنرمندان شرکت کننده در جشنواره ایجاد شده که در آن عکس و زندگینامه هنرمندان به نمایش گذاشته شده و در نوع خود در دنیا بی نظیر است. 
وی ادامه داد: ارایه فرهنگ اسلامی را بر اساس روح واقعی اسلام در این نمایشگاه ها استمرار می بخشیم و سومین دوره این جشنواره به میزبانی تبریز را با همین رویکرد برگزار خواهیم کرد. 
رییس مرکز تحقیقات فرهنگ، تاریخ و هنر جهان اسلام « ارسیکا » افزود: میزبانی تبریز و مردم این شهر عالی بود و احساس غریبی نکردیم و بر این اساس خاطره میزبانی دانشگاه هنر اسلامی تبریز را فراموش نمی کنیم. 
در ادامه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی گفت: هنرهای اسلامی و صنایع دستی ریشه عمیق در تاریخ و فرهنگ ایران دارد. 
فرزین حق پرست افزود: سفالینه های منقوش، حجاری های جاودانه تخت جمشید، معماری مسجد کبود تبریز و رنگ دلنشین گره های فرش ایرانی فرهنگ و هنر غنی ایرانی را نمایش می دهد که در این بین هنرها و صنایع دستی تبریز جایگاه ویژه ای دارد. 
وی ادامه داد: 300 رشته صنایع دستی در ایران وجود دارد که این اثار دوستی و مهرپروری ایرانیان را نشان می دهد و ایران را درزمره و در صدر کشورهای صاحب سبک در صنایع دستی و هنرهای اسلامی قرار می دهد. 
حق پرست گفت: چاپ کلاغه ای، حکاکی روی نقره، نقره کاری، نگارگری و قالی بافی ازجمله این هنرها و صنایع دستی است و برخی دیگر از رشته ها نیز به علت از دست دادن کاربرد آن منسوخ شده اند که نیاز به توجه دارند. 
نمایشگاه این جشنواره با شرکت 33 کشور در 60 غرفه در رشته های نگارگری و گل مرغ، تذهیب، قالی، خوشنویسی، زیراندازهای داری، سفال، هنر و صنایع فلزی، هنر و صنایع چوبی، هنر و صنایع شیشه ای، طراحی، چاپ و تزئینات پارچه  طی یک هفته از 19 لغایت 25 اردیبهشت ماه در محل دانشگاه هنر اسلامی تبریز برپا بود . 
بوسنی و هرزگوین، جمهوری آذربایجان، ترکیه، قزاقستان، الجزایر، مراکش، تونس، اندونزی، مالزی، تاتارستان ، پاکستان، افغانستان ، مالی، فلسطین، سودان، ترکمنستان، سنگال، اوگاندا، بنگلادش، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان،تونس ، کویت ، آفریقای جنوبی ، موریتانی و ایران از جمله شرکت کنندگان در این جشنواره بودند. 
 گفتنی است دراین آیین از استاد علی کوهپایه و رحیم عظیمی دو هنرمند نگارگر مربوط به دو نسل مختلف  تجلیل شد.