دومین آزمایشگاه کاویتاسیون سرعت بالای کشور در دانشگاه سمنان افتتاح شد

۲۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۱ کد : ۱۰۰۵۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۲۶
همزمان با دهمین روز از ایام ا... دهه مبارک فجر دو آزمایشگاه تخصصی در دانشکده مکانیک دانشگاه سمنان به بهره برداری رسید . به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی قدوسیان رئیس دانشکده مکانیک دانشگاه سمن...
همزمان با دهمین روز از ایام ا... دهه مبارک فجر دو آزمایشگاه تخصصی در دانشکده مکانیک دانشگاه سمنان به بهره برداری رسید .
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی قدوسیان رئیس دانشکده مکانیک دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت : آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کاویتاسیون سرعت بالا و مکانیک ضربه آزمایشگاه هایی بودند که با حضور مسئولان در این دانشگاه به بهره برداری رسیدند .
وی افزود : آزمایشگاه تحقیقاتی کاویتاسیون سرعت بالا، بزرگترین و دومین آزمایشگاه تخصصی در این زمینه است که بعد از دانشگاه صنعتی شریف در این دانشگاه راه اندازی شده است .
رئیس دانشکده مکانیک دانشگاه سمنان با بیان اینکه این آزمایشگاه برای استفاده دانشجویان مقطع دکتری رشته مکانیک راه اندازی شده است افزود : این آزمایشگاه در زمینه های نظامی، خودرو و  موشکی قابلیت انجام فعالیت‌های تحقیقاتی را دارد .
دکتر ایرج جعفری گاوزن سرپرست آزمایشگاه کاویتاسیون با سرعت بالا گفت : تونل کاویتاسیون سرعت بالا دانشگاه سمنان در حال حاضر دومین تونل سرعت بالای موجود در کشور است که از این تونل برای انجام آزمایش استوانه های دو بعدی تا قطر یک و نیم سانتیمتر ، ایرفویل، هیدرو فویل، اژدر و پرتابه ها، اجسام ترکیبی، اندازه‌گیری میزان نویز کاویتاسیون در رژیم های مختلف استفاده شده و مشخصات عملکرد آنها استخراج می شود .
وی گفت: تست مدل در سرعت‌های بالا نیز در نوع خود در سطح کشور موضوع جدیدی است و با توجه به کاربردهای صنعتی و دفاعی، تجارب حاصله در این آزمایشگاه در نوع خود منحصر به فرد است.
در ادامه دکتر محمد دامغانی نوری سرپرست آزمایشگاه مکانیک ضربه اظهار داشت: زمینه های تحقیقاتی این آزمایشگاه مدل‌سازی فرآینده های ضربه ای، شکست دینامیکی، مکانیک ضربه، تحلیل پلاستودینامیک سازه ها و طراحی جاذب های انرژی است.
وی به دستگاه های موجود در این آزمایشگاه اشاره کرد و گفت : دستگاه‌های تست تیلور ، هاپکینسون و جاذب انرژی از جمله دستگاه‌های موجود در این آزمایشگاه هستند که برای تکمیل دستگاه‌های موجود در این آزمایشگاه یک میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است .
گفتنی است دانشکده مکانیک دانشگاه سمنان دارای بیش از یک هزار دانشجوست که از این تعداد 65 دانشجو در مقطع دکتری ، 135 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 800 دانشجو در مقطع کارشناسی این دانشکده مشغول تحصیل هستند .

( ۱ )