دومین همایش ملی بحران آب با صدور قطعنامه ای در دانشگاه شهرکرد به کار خود پایان داد

۲۲ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۵ کد : ۱۰۰۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۸۳
دومین همایش ملی بحران آب در دانشگاه شهرکرد با با معرفی و تقدیر از آثار برتر و همچنین صدور قطعنامه‌ ای توسط پژوهشگران علوم آب و محیط‌زیست کشور به کار خود پایان داد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در...
دومین همایش ملی بحران آب در دانشگاه شهرکرد با با معرفی و تقدیر از آثار برتر و همچنین صدور قطعنامه‌ ای توسط پژوهشگران علوم آب و محیط‌زیست کشور به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در متن این قطعنامه آمده است:
-آمایش سرزمین و ضرورت بررسی همه جانبه تبعات اقتصادی، اجتماعی و فنی در طرح‌های انتقال آب بین‌حوضه‌ای، لحاظ نمودن اثرات تغییرات آب وهوایی بر بیلان کمی منابع آب در حوضه‌های مبدأ و مقصد، و توجه به مشخصه‌های توسعه پایدار مور تأکید قرار گرفت.
- مدیریت توأمان عرضه و تقاضا با اعمال مدیریت جامع‌نگر و به‌هم پیوسته در راستای حکمرانی مؤثر در آب در چارچوب حوضه‌های آبریز به عنوان واحد پایه مدیریت آب از طریق طراحی و استقرار نظام ملی اطلاعاتی حوضه‌ آبریز و الزام ذینفعان به ارائه‌ اطلاعات و همچنین استفاده از اطلاعات و داده‌های معتبر و شفاف در برنامه‌ریزی‌ها لازمه مدیریت صحیح حوضه‌های آبریز می‌باشد.
 - با توجه به اینکه آب شیرین قابل استحصال سالیانه کشور بسیار محدود می‌باشد لذا در تمام حوضه‌ها از جمله مناطق مرکزی کشور، برای رفع بخشی از مشکل کمبود آب پیشنهاد می‌شود از طریق مدیریت تقاضا و با بازنگری اساسی در نظام بهره‌وی کشاورزی برای ارتقای بهره‌وری آب آبیاری در این بخش، عدم کشت گیاهان پرمصرف، استفاده از گیاهان اصلاح شده برای شرایط کم‌آّبی و استفاده از آب‌های بازیافتی محقق شود. بدین منظور پیشنهاد می‌شود الگوی کشت با محوریت ارزش واقعی فرصت‌های از دست رفته سرمایه‌ی ملی آب طرح شود و راندمان آب در بخش کشاورزی با تغییر روش‌های آبیاری از سنتی به مدرن ( استفاده از روش‌های آبیاری تحت فشار) به‌سمت حداکثر راندمان آبیاری قابل حصول سوق داده شود.
  - براساس معیارهای جهانی حد مجاز استفاده از منابع آب تجدیدپذیر در امور توسعه‌ بشری بین 20 تا 40 درصد می‌باشد، لذا ذخیره محیط زیست باید بر اساس حداقل 60 و حداکثر 80 درصد در هر حوضه‌ آبریز قابل تأمین و محفوظ باقی بماند.
 - با توجه به اتلاف شدید آب شرب به ‌واسطه‌ عدم ترویج فرهنگ صحیح مصرف آب و تلفات زیاد در شبکه‌های توزیع آب شرب، انجام فرهنگ‌سازی مصرف بهینه از طریق پیش پرداخت و نصب کنتورهای هوشمند مصرف آب و سرمایه‌گذاری در کاهش تلفات آب در این شبکه‌ها  مورد تأکید قرار گرفت. پیشنهاد اصلاح سالیانه قیمت گذاری آب در بخش شرب و صنعت با هدف کاهش مصرف تا حد مجاز در هر اقلیم معین نیز از نتایج این همایش است.
  -  از آنجا که با عرضه بیشتر آب، عطش تقاضای آب نیز بیشتر شده و این روند هیچگاه پایان نمی‌یابد لذا اقدامات سازه‌ای تأمین آب در کشور مشکل کمبود آب را مرتفع نخواهد ساخت و باید  روش‌های نرم‌افزاری و غیرسازه‌ای برای نهادینه نمودن سازگاری با طبیعت کم آب کشور و اولویت بخشی در تخصیص منابع مالی به اعمال روش‌های فراگیر مدیریت تقاضا و بهینه‌سازی مصرف آب نسبت به مدیریت تأمین آب اولویت داده  شود.
-  تدوین، تصویب و اصلاح قوانین و مقررات  قابل اجرای مرتبط با بهره‌برداری بهینه از منابع آب به منظور اعمال مدیریت دقیق حجمی بر مصارف آب در بخش‌های مختلف به‌ویژه در بخش کشاورزی و اختصاص بخشی از درآمد آب استحصال شده در حوضه‌های مقصد به استان های آبخیز کشور جهت حفظ و احیای پتانسیل آبخیزها مورد تائید قرار گرفت.
-  ضرورت استفاده از آب‌های نامتعارف (پساب کشاورزی و صنعتی) از طریق گسترش پوشش شبکه فاضلاب شهری و روستایی و ایجاد تأسیسات متناسب تصفیه فاضلاب و تخصیص فاضلاب تصفیه شده برای مصارف جدید در دشت‌های آزاد و جایگزینی در تخصیص آب کشاورزی و صنعت در آبخوان‌های با تراز منفی مورد تأکید قرار گرفت.
-  حفاظت کیفی منابع آب از طریق جلوگیری از ورود آب‌های شور به آبخوان‌ها از طریق مدیریت و کنترل مصرف آب،گسترش عملیات آبخیزداری به منظور جلوگیری از فرسایش و رسوب‌گذاری و حفظ پوشش گیاهی و کاهش سیلاب، ایجاد سامانه پایش و نظارت بر آلاینده‌های منابع آب در جهت حفظ ظرفیت خودپالایی منابع آب،کاهش آلاینده‌های شیمیایی در محیط‌های کشاورزی از طریق به‌کارگیری فن‌آوری‌های جدید از قبیل عملیات به‌زراعی و بیولوژیکی و الزام مجتمع‌های کشت و صنعت به کاهش آلاینده‌ها در پساب‌های کشاورزی مورد تأکید می‌باشد.
-  شرایط خشکسالی و بحران آب مستعد بروز بی‌انظباطی و عدم رعایت قوانین مرتبط با آب و همچنین تشدید مناقشات است، عمل به قوانین و اجتناب از پذیرش عواقب مسلم پاره‌ای از اقدامات و نظریه‌پردازی‌های مناقشه‌آمیز و حفظ وفاق ملی و مردمی مورد تأکید این همایش است.