دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی برای دانشگاهیان جمهوری آذربایجان دردانشگاه تبریز برگزارشد

۱۷ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۹ کد : ۱۰۰۲۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۸۹
سومین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان و اساتید دانشگاه های جمهوری آذربایجان دردانشگاه تبریز برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسیدابراهیم ابراهیمی رایزن فرهنگی ایران در...
سومین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان و اساتید دانشگاه های جمهوری آذربایجان دردانشگاه تبریز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترسیدابراهیم ابراهیمی رایزن فرهنگی ایران درآذربایجان، درآیین افتتاحیه این دوره گفت: تبریز، شهر اولین ها بوده و جایگاه خاصی در ادبیات و فرهنگ کشور دارد و وجود موزه ها، بازارها، زیارت گاه ها و کتابخانه ها از دیگر افتخارات این شهر است.
وی با اشاره به جایگاه دانشگاه تبریز، افزود: دانشگاه تبریز تنها یک دانشگاه نیست، بلکه درکنار فعالیت های گسترده علمی و پژوهشی مانند شهرک وسیعی است که تمام امکانات مورد نیاز یک شهر را از قبیل فرهنگسراها، مساجد، پارک، باغ، سینما، رستوران ها، خوابگاه ها، کودکستان، نانوایی، بازارچه و خدمات متعدد رفاهی داراست، لذا حضور دراین مجموعه بزرگ را باید مغتنم شمرد.
دکترابراهیمی به جایگاه فرهنگی و تاریخی ایران و آذربایجان اشاره کرد و گفت: ایران و آذربایجان دارای فرهنگ و تاریخ مشترک و غنی هستند که بنا به دلایل مختلف، این مشترکات به دست فراموشی سپرده می شود و این وظیفه دانشگاهیان است که با حضور درچنین نشست هایی و تبادل اطلاعات و زیاد کردن ارتباطات، در غنای آن بکوشند.
دکتراحمد فرشبافیان رئیس موسسه مطالعاتی آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز نیز دراین آیین، ضمن معرفی اجمالی دانشگاه تبریز، هدف از برگزاری این دوره را تبادل اطلاعات علمی بین دانشگاهیان ایران و آذربایجان عنوان کرد و گفت: آشنایی با فرهنگ و تاریخ ایران و آذربایجان، آشنایی با مشترکات فرهنگی و ادبی و آشنا کردن دانشجویان حاضر با شیوه های پژوهشی و آموزشی دانشگاه تبریز از دیگر اهداف این دوره بوده است.
وی افزود: دراین دوره، کلاس های بازآموزی زبان و ادبیات فارسی برای 20 دانشجوی مدعو از دانشگاه های دولتی باکو، قفقاز، گنجه، خزر و آکادمی علوم آذربایجان توسط اساتید مجرب دانشکده ادبیات فارسی و زبان خارجی دانشگاه تبریز برگزارشد.
دکترفرشبافیان گفت: برگزاری نشست های تخصصی درخصوص ادبیات فارسی با حضور اساتید دانشگاه تبریز و اساتید مدعو و بازدید از موزه ها و مکان های تاریخی و تفریحی شهر تبریز از دیگر برنامه های این دوره بود.
رئیس موسسه مطالعاتی آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز، همچنین در ادامه با اشاره به سایر فعالیت های این موسسه گفت: درس آموزش زبان و ادبیات ترکی آذری در قالب دو واحد درس اختیاری در طول هر دو ترم برای دانشجویان آذری زبان و فارسی زبان ارائه می شود که مورد استقبال دانشجویان دانشگاه تبریز بوده و از اساتید فاضل و صاحب صلاحیت در این حوزه استفاده می شود.
وی ازبرگزاری دوره های کلاس های آموزشی زبان ترکی استانبولی مقدماتی و تکمیلی دراین دانشگاه از نیمسال آینده خبر داد و افزود: این دوره ها نیز توسط گروه آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه تبریز از مهرماه سال جاری برگزارخواهد شد.
گفتنی است دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی از طرف موسسه مطالعاتی آذربایجان شناسی و با مشارکت مدیریت همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز برگزارشد و 20 دانشجو و 3 استاد از دانشگاه های جمهوری آذربایجان دراین دوره حضور داشتند.